Prezes Banku Francji naciska na cyfrowe euro.

François Villeroy de Galhau, prezes Banku Francji przemawiając na tegorocznej konferencji „Global Official Institutions Conference” powiedział że CBDC nie będzie konkurować z pieniędzmi banków komercyjnych. Podkreślił, że nie będzie żadnych zagrożeń dla stabilności finansowej ze względu na możliwe znaczne odpływy pieniędzy banków komercyjnych do pieniędzy banku centralnego ze względu na limity konta w cyfrowej walucie.

Powiedział, że banki centralne strefy euro nie maja zamiaru umożliwiać otwierania konta bezpośrednio. Cyfrowe euro będzie dystrybuowane za pośrednictwem banków komercyjnych. „Aby było jasne, cyfrowe euro nie doprowadzi do dezintermediacji. […] naszą wolą jest emisja go z wami bankami komercyjnymi, a nie przeciwko wam.” – powiedział François Villeroy de Galhau.

Widząc potrzebę zajęcia się potencjalnymi wątpliwościami i niechęcią wobec CBDC zadał intrygujące pytanie:

„Skoro wszystko staje się cyfrowe, dlaczego pieniądze banku centralnego miałyby być jedyną rzeczą, która pozostaje na papierze?” – powiedział François Villeroy de Galhau.

Zadając to retoryczne pytanie, Villeroy de Galhau miał na celu zakwestionowanie tradycyjnego sposobu myślenia wokół pieniądza banku centralnego i podkreślenie potrzebę innowacji.

Ponadto podkreślił, że cyfrowe euro nie ma na celu zastąpienia tradycyjnej waluty, ale raczej uzupełnienie istniejących opcji płatności. Współistnienie różnych form pieniądza umożliwia jednostkom wybór najdogodniejszego i najodpowiedniejszego środka płatniczego dla ich specyficznych potrzeb i preferencji.

Według Villeroy de Galhau proponowane cyfrowe euro ma być banknotem cyfrowym, który łączy w sobie zalety tradycyjnej gotówki z możliwościami cyfrowej waluty. Powiedział, że jeśli cyfrowe euro zostanie zatwierdzone przez UE faza przygotowawcza rozpocznie się pod koniec roku i zostanie wprowadzone stopniowo od 2027 lub 2028 roku. Cyfrowe euro ma być akceptowalne w całej strefie euro.

Dodał również, że Bank Francji przeprowadza badania hurtowego CBDC dla instytucji finansowych i w lipcu ma opublikować szczegóły.

 

źródło: banque-france.fr