Ukraina społeczeństwem bezgotówkowym po wojnie?

Podczas konferencji w Londynie na temat odbudowy Ukrainy po wojnie, która odbyła się w tym tygodniu Ukraina twierdzi, że chce jak najszybciej uczynić swoją gospodarkę bezgotówkową, aby wykorzenić korupcję i zabezpieczyć setki miliardów dolarów od prywatnych inwestorów, które będą potrzebne do odbudowy po wojnie.

Plany te są następstwem bezpośrednich sugestii skierowanych do ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przez najbogatszego człowieka w Australii, Andrewa „Twiggy’ego” Forresta, który zaprezentował fundusz inwestycyjny na rzecz odbudowy Ukrainy zasilony kwotą 500 mln USD za pośrednictwem jego firmy Tattarang.

Wiceminister gospodarki Ołeksandr Gryban z zadowoleniem przyjął inwestycję Andrew Forresta – powiedział: „Andrew Forrest był z nami od samego początku. Przedstawił nam pomysł prywatnego funduszu inwestycyjnego wzorowany na planie Marshalla, a następnie współpracował z BlackRock, aby go urzeczywistnić. Nie tylko odbudujemy Ukrainę, ale również uczynić z niej atrakcyjne miejsce dla globalnego biznesu, będącego główną europejską zieloną gospodarką.”

Wiceminister gospodarki Ukrainy Oleksandr Gryban powiedział, że Zełenski jest „bardzo zdeterminowany”, by przejść na gospodarkę bezgotówkową, a rząd „zrobi wszystko, by stało się to jak najszybciej.

Jest to wyraźna intencja prezydenta, zapewniam” – powiedział Oleksandr Gryban.

Andrew Forrest powiedział, że zaangażowanie Grybana w przejście na system bezgotówkowy jest „fantastyczne„, ponieważ „wbije gwóźdź do trumny korupcji.

„To jest punkt, który przedstawiłem ukraińskiemu rządowi: gotówka doprowadzi do korupcji. Teraz jest okazja, aby przejść na bezgotówkowość – nie ma żadnego powodu, aby mieć gotówkę w społeczeństwie”.

Fundusz utworzony przez Forresta będzie prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki Ukrainy i administrowany przez amerykańską międzynarodową firmę inwestycyjną BlackRock. Australijski miliarder ma nadzieję przyciągnąć innych inwestorów i fundusze o wartości do 100 miliardów dolarów. Fundusz zostanie uruchomiony dopiero wtedy, gdy ukraiński rząd uzna wojnę za zakończoną. Andrew Forrest powiedział, że jest przekonany o postępach Ukrainy i doradza innym inwestorom wsparcie odbudowy tego kraju.

Podczas gdy Szwecja zmierza w kierunku społeczeństwa bezgotówkowego, Ukraina może być pierwszą na świecie, która naprawdę to osiągnie w ramach zmiany mającej na celu uniknięcie korupcji obserwowanej po wojnie w Iraku, kiedy fundusze na odbudowę wykorzystano na łapówki i nielegalne prowizje.

Jeśli chodzi o CBDC – Ukraina przyspieszyła prace  i planuje jeszcze w tym roku uruchomić program pilotażowy. Prace nad CBDC zaczęły się w 2021 roku wraz z Stellar. W styczniu tego roku przeprowadzili pierwsze testy e-hrywny. W listopadzie 2022 roku Narodowy Bank Ukrainy przedstawił koncepcje cyfrowej hrywny.

 

źródło: smh.com.au / epravda.com.ua