Wenezuela integruje rosyjski system płatności Mir.

Wenezuelskie banki zaczną korzystać z rosyjskiego systemu płatniczego Mir. Calixto Ortega Sánchez, prezes Banku Centralnego Wenezueli powiedział, że wykonali niezbędne czynności, aby „połączyć się z międzybankowym systemem przesyłania wiadomości Banku Centralnego Rosji, aby móc komunikować się z bankami wenezuelskimi i rosyjskimi za pośrednictwem tego systemu”.

Karty Mir będą akceptowane w ponad 40 000 terminalach płatniczych w całej Wenezueli. Celem jest podłączenie 30% terminali do systemu Mir, aby akceptowały karty denominowane w rublach wydawane przez rosyjskie banki w celu dokonywania płatności w lokalnej walucie w Wenezueli.

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro powiedział, że wdrożenie jest częścią budowy nowego globalnego systemu płatniczego z dala od zachodnich sankcji i wpływu dolara amerykańskiego.

„Na Wenezuelę nałożono surowe, niesprawiedliwe, nielegalne sankcje, próbowano odizolować nas finansowo i monetarnie od całego świata […] Teraz budujemy nowe światowe systemy płatnicze, finansowe i monetarne” – powiedział Nicolás Maduro.

Bank Centralny Rosji uruchomił system płatności Mir w 2017 roku, aby obejść sankcje, które dostawcy kart płatniczych – Mastercard i Visa nałożyli na Rosję w 2014 roku. Mir został stworzony przez Rosję jako alternatywa dla kontrolowanego przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników systemu SWIFT.

Pierwszymi krajami, których banki zaczęły akceptować karty Mir były Białoruś i Kazachstan w 2018 roku. Obecnie system płatności Mir działa w około 10 krajach, a ponad 15 państw wyraziło gotowość do jego wprowadzenia. Wenezuela nie będzie pierwszym krajem Ameryki Łacińskiej, który wprowadził rosyjski system płatności Mir. W marcu tego roku banki na Kubie zaczęły akceptować karty Mir.

 

źródło: tass.com / rg.ru