(Rosja) Projekt uchwały w sprawie stworzenia cyfrowej waluty dla EAEU.

W Rosji pojawił się projekt uchwały zalecający rządowi zbadanie możliwości stworzenia cyfrowej waluty do rozliczeń między krajami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU).

Członkowie Komisji Dumy Państwowej ds. WNP, Integracji Euroazjatyckiej i Stosunków z Rodakami przedstawili propozycję opracowania kwestii stworzenia i wdrożenia jednej cyfrowej waluty na terytorium Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAEU) w ramach projektu uchwały z zaleceniami dla rosyjskiego rządu w sprawie współpracy między Rosją a krajami Unii.

Projekt uchwały został zainspirowany raportem wicepremiera Rosji Aleksieja Overczuka na temat współpracy Rosji z państwami Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. W raporcie poruszono kwestie rozwoju współpracy i integracji systemów monetarnych i finansowych, a także propozycję stworzenia i wdrożenia wspólnej waluty cyfrowej na terytorium państw członkowskich EAEU.

Projekt uchwały trafił do Rady Dumy Państwowej w piątek 23 czerwca, która musi ustalić, na którym posiedzeniu niższa izba parlamentu będzie mogła głosować nad projektem.

O wspólnej walucie cyfrowej dla krajów EAEU mówiono już w 2018. Wtedy zakładano, że projekt stanie się odpowiednikiem jednostki rozliczeniowej ECU, która była używana w Europejskim Systemie Monetarnym w latach 1979-1998 przed pojawieniem się euro. Pierwotnie planowano utworzenie cyfrowej waluty EAEU w latach 2020-2021.

Euroazjatycka Unia Gospodarcza jest międzynarodową organizacją na rzecz regionalnej integracji gospodarczej. Utworzona 1 stycznia 2015 r. w miejsce Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej. W skład EAEU wchodzą Kazachstan, Rosja, Kirgistan, Białoruś i Armenia.

 

źródło: profile.ru / overclockers.ru

 

Euroazjatycka Unia Gospodarcza omawia perspektywę handlu cyfrowymi walutami.