Ukraina chce zakazać gotówki.

Podczas konferencji na temat „odbudowy Ukrainy po wojnie” w Londynie zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, Rostyslav Shurma powiedział, że Ukraina zbliża się do wprowadzenie zakazu obrotu gotówkowego.

„Dyskutujemy na ten temat. Nie mogę powiedzieć z całą pewnością, że to zrobimy. Rozmawiamy o tym. Ale są to bardzo głębokie i poważne dyskusje z naszym zespołem, z premierem, z prezydentem. Chcemy być pierwszą w pełni bezgotówkową gospodarką” – powiedział Rostyslav Shurma.

Według niego, a także w opinii autorów tej inicjatywy pomoże to przezwyciężyć korupcję na Ukrainie o 95-99%, jeśli nie całkowicie ją wyeliminować.

Jeśli decyzja będzie pozytywna ukraińska gospodarka stanie się pierwszą w pełni bezgotówkową gospodarką na świecie.

W rządzie toczą się dyskusje na temat zakazu i pojawia się wiele komentarzy, że zakazanie gotówki jest naruszeniem praw człowieka. Jednak zwolennicy zakazu gotówki są przekonani, że może być to skuteczne narzędzie nie tylko w walce z korupcją.

Narodowy Bank Ukrainy sceptycznie podchodzi do pomysłu Rostislava Shurma.

„Technicznie ukraiński system bankowy jest na to gotowy, ale taka praktyka nie została wprowadzona w żadnym innym kraju na świecie” – powiedziała Kateryna Rozhkova, pierwsza zastępczyni szefa Narodowego Banku Ukrainy.

Proponuje zmniejszyć ilość gotówki, ale jeszcze nie całkowicie z niej zrezygnować.

 

źródło: rbc.ua / strana.news

 

Ukraina społeczeństwem bezgotówkowym po wojnie?