„Don’t Kill Cash” – Kampania z petycją w obronie gotówki w Wielkiej Brytanii.

W Wielkiej Brytanii ruszyła dzisiaj kampania GB News „Don’t Kill Cash” w obronie gotówki wraz z petycją o wprowadzenie przepisów chroniących status gotówki jako prawnego środka płatniczego i powszechnie akceptowanego środka płatniczego w Wielkiej Brytanii przynajmniej do 2050 roku.

„Wielka Brytania szybko staje się społeczeństwem bezgotówkowym. W następstwie pandemii Covid coraz więcej sklepów, kawiarni i pubów decyduje się akceptować wyłącznie płatności kartą. A wraz z rozwojem Apple i Google Pay osoby w trudnej sytuacji, które polegają na gotówce są coraz bardziej pozostawiane w tyle przez nieustanny postęp technologiczny.

Ponad pięć milionów dorosłych osób w Wielkiej Brytanii nadal polega na gotówce, która jest wykorzystywana w sześciu miliardach transakcji rocznie, ale istnieją silne interesy, które naciskają na jej trwałe zastąpienie kartami debetowymi i kredytowymi oraz innymi płatnościami elektronicznymi. W dłuższej perspektywie kosztują one więcej i umożliwiają stronom trzecim śledzenie użytkownika i jego wydatków.”

Dwa tygodnie temu premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak odmówił rozważenia zmiany przepisów w celu zapewnienia, że firmy będą prawnie zobowiązane do akceptowania gotówki jako metody płatności tłumacząc tym, że firmy mają prawo same decydować jaką formę płatności akceptują. Pewne zamieszanie może wynikać z faktu, że gotówka jest często opisywana jako „prawny środek płatniczy”, jednak nie oznacza to, że w Wielkiej Brytanii jest wymóg akceptacji jej w sklepach.

„Wiemy, że miliony ludzi nadal używają gotówki. […] Ale wraz ze zmianami technologii i zachowań konsumentów firmy same mogą wybierać rodzaj płatności, jaki akceptują”- powiedział Rishi Sunak.

Kwestia ta została poruszona w programie ITV „The Martin Lewis Money Show”, gdzie podjęto dyskusję na temat prawnego środka płatniczego.

Martin Lewis odpowiedział na to mówiąc: „Nie, nie łamią żadnych przepisów .[…] Prawny środek płatniczy ma ścisłą definicję. Oznacza to, że jeśli masz zasądzony dług przez sąd, jeśli ktoś próbuje go uregulować i płaci legalnym środkiem płatniczym, nie możesz odmówić.

W Polsce sytuacja wygląda inaczej, prawo nakazuję przyjęcie gotówki wyłączając tylko z obowiązku przyjęcia gotówki sklepy internetowe/działalność internetową, działalność prowadzoną bez obecności personelu oraz imprezy masowe (musi w regulaminie zostać zawarta informacja o formie płatności tylko bezgotówkowej).

 

źródło: gbnews.com / newsshopper.co.uk