Rosja tworzy wewnętrzny bezpieczny internet – „Runet 2.0”.

Już niedługo Rosja będzie miała wewnętrzny bezpieczny internet, w którym absolutnie wszystkie działania użytkowników będą przejrzyste. Będzie on wypełniony tylko ściśle ograniczonym zestawem stron internetowych i usług. Zostaną uwzględnione tylko te, które są w pełni zgodne z rosyjskim prawem.

Eksperci nazwali ten projekt „Runet 2.0”. Zwykli użytkownicy również nie będą mogli połączyć się z nim tak po prostu – będą potrzebować specjalistycznego osobistego identyfikatora. Innymi słowy Runet 2.0 to Internet oparty na paszporcie, ponieważ nie można będzie uzyskać osobistego identyfikatora bez paszportu. Nie będzie możliwości połączenia przez VPN.

Projekt Runet 2.0 ma zostać wdrożony pilotażowo do końca 2023 roku, bez dokładniejszych dat. Według Andrieja Svintsova, zastępcy przewodniczącego Komisji Dumy Państwowej ds. Polityki Informacyjnej, IT i Komunikacji, osobisty identyfikator pozwoli agencjom wywiadowczym łatwo zidentyfikować właściciela konta.

Andrei Svintsov podkreślił, że uruchomienie Runetu 2.0 nie oznacza końca pełnoprawnego Internetu w Rosji. Nadal będzie można korzystać  z globalnej sieci bez nadzoru państwa.

Przykładem utworzenia wewnątrzpaństwowego Intranetu jest Korea Północna. Sieć nazywa się „Kwangmyeong”, została stworzona w 2000 roku dla mieszkańców Korei Północnej.

Wszelkie nowe dane lub informacje są dodawane do Gwangmyeong na zlecenie różnych instytucji i organizacji, a następnie przesyłane z ogólnoświatowego Internetu do państwowego intranetu za pośrednictwem Komputerowego Centrum Informacyjnego. W tym przypadku wszystkie informacje są wstępnie cenzurowane.

W Korei Północnej nie ma sieci społecznościowych (chociaż były próby stworzenia, na przykład testowano sieć społecznościową Starcom, ale nie stała się ona masowa), a zwykli obywatele nie mają możliwości komunikowania się z innymi krajami przez Internet. Dostęp do globalnej sieci mają tylko instytucje państwowe i politycy.

Władze chińskie zastosowały inny model regulacji Internetu. Stworzono tam system filtrowania, który w pozostałej części świata nazywany jest „Wielką zaporą ogniową Chin”. W samym kraju nazywa się to „Złotą Tarczą”. Jest to wielopoziomowy system zarządzania ruchem. Prace nad jego stworzeniem rozpoczęto w 1998 roku, a oddano do użytku w 2003 roku.

Złota Tarcza obejmuje kilka podsystemów: blokowanie i filtrowanie po adresach IP, blokowanie przez DNS i skanowanie adresów URL w poszukiwaniu słów kluczowych, głębokie filtrowanie pakietów informacyjnych (DPI), osłabianie szybkości zapytań DNS i resetowanie połączenia z zasobem w przypadku wykrycia nieprawidłowej intensywności Ruch internetowy.

W sieciach szkieletowych Złota Tarcza domyślnie blokuje zasoby zabronione w kraju poprzez adres IP serwera hostingowego oraz adres domeny. Ponadto system skanuje w czasie rzeczywistym już otwarte strony i w przypadku pojawienia się określonej liczby słów, fraz i terminów automatycznie blokuje połączenie między urządzeniem użytkownika a serwerem serwisu, a także wysyła żądanie dodania zasobu na listę zabronionych.

 

źródło: vedomosti.ru / cnews.ru