Indie prowadzą rozmowy z innymi bankami centralnymi w sprawie wykorzystania waluty cyfrowej w płatnościach transgranicznych.

Bank Rezerw Indii prowadzi obecnie rozmowy z innymi bankami centralnym, które już wprowadziły lub planują wprowadzić własne CBDC w sprawie wykorzystania e-Rupee w płatnościach transgranicznych. Shaktikanta Das, gubernator Banku Rezerw Indii zwrócił uwagę na korzyści płynące z szybszych, płynnych i opłacalnych płatności transgranicznych, które ułatwiałaby cyfrowa e-Rupee.

„Ale płatności transgraniczne staną się również znacznie szybsze, płynniejsze i bardziej opłacalne. Jest to kolejny obszar, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Prowadzimy stały dialog z innymi bankami centralnymi, które wprowadziły lub wprowadzają krajowe waluty cyfrowe” – powiedział Shaktikanta Das.

Zaledwie kilka miesięcy przed rozpoczęciem pilotażowego CBDC zarówno w segmencie detalicznym, jak i hurtowym, Bank Rezerw Indii umożliwił dokonywanie rozliczeń w rupiach w handlu międzynarodowym, co było krokiem w kierunku umiędzynarodowienia rupii. Od lipca 2022 roku banki z 18 krajów otworzyły rachunki vostro w rupiach.

„W Indiach nie mamy niedoboru dolarów, ale na niektórych innych rynkach z powodu niedoboru dolarów nie mogą oni dokonywać importu. W pewnym sensie jest to więc ułatwienie, które dajemy, aby kraje mogły nadal importować z Indii i rozliczać się w rupiach. Odciąża to również importerów i eksporterów z obu stron od zmienności międzynarodowych walut” – powiedział Shaktikanta Das.

 

źródło: economictimes.indiatimes.com