(Rosja) Anatolij Aksakow: Cyfrowy rubel pomoże skuteczniej kontrolować wykorzystanie publicznych pieniędzy.

Już niedługo Rosja zacznie wprowadzać do obiegu nową formę waluty narodowej, która ma utrudnić wydatkowanie na nieprzeznaczone cele, szczególnie dotyczy to dotacji, zasiłków, robót finansowanych z publicznych pieniędzy itp. Anatolij Aksakow, jeden z autorów projektu ustawy o cyfrowym rublu w Rosji podkreśla, że dzięki cyfrowej walucie banku centralnego skutecznie będzie można kontrować wydatki środków publicznych w Rosji.

„Dostrzegam zalety korzystania z cyfrowego rubla na pierwszym etapie w celu skuteczniejszej kontroli wykorzystania przydzielonych środków publicznych na finansowanie różnych programów. […] Przepływ pieniędzy przeznaczonych przez państwo na budowę jakiegoś obiektu będzie widoczny dla samego banku centralnego, a zatem niemożliwe lub bardzo trudne będzie przekierowanie pieniędzy w celu niewłaściwego wykorzystania. Widzę korzyść w pierwszym etapie wykorzystania cyfrowego rubla w tym kierunku” – powiedział Anatolij Aksakow, przewodniczący Komitetu do spraw Rynku Finansowego.

Każda jednostka cyfrowego rubla zawiera unikalny kod, dzięki któremu można dokładnie prześledzić ruch każdej jednostki. Oznacza to, że bank centralny będzie mógł śledzić, kiedy i gdzie wydano każdy cyfrowy rubel, oczywiście nie dotyczy to tylko cyfrowej waluty w Rosji, tylko każdej wyemitowanej przez banki centralne na całym świecie.

 

źródło: runews24.ru