Bank BRICS nie ma w planach stworzenia wspólnej waluty dla krajów członkowskich.

Nowy Bank Rozwoju utworzony przez kraje członkowskie BRICS nie planuje w najbliższej przyszłości stworzyć wspólnej waluty dla krajów członkowskich – powiedział Leslie Maasdorp, wiceprezes i dyrektor finansowy banku w wywiadzie dla Bloomberg.

Chińskiemu juanowi jeszcze daleka droga do statusu waluty rezerwowej, a stworzenie alternatywy dla dolara to raczej kwestia średnio lub długoterminowa. Nie są gotowi, by rzucić wyzwanie globalnej dominacji dolara. Obecnie nie ma propozycji wspólnej waluty BRICS  – powiedział Leslie Maasdorp.

Członkowie BRICS – Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA starają się obecnie rozszerzyć handel ze sobą w lokalnych walutach. W podobnym tonie wypowiada się Olga Skorobogatowa, pierwszy zastępca prezesa Banku Centralnego Rosji w dzisiejszym wywiadzie dla Forbes.ru:

Wspólna waluta cyfrowa dla krajów BRICS mogłaby być przełomem, znaczącym uproszczeniem płatności między naszymi gospodarkami. Nie jest to jednak łatwe, to długi proces i choć dyskusje trwają już od dłuższego czasu, jest wiele niuansów. Dlatego uczestniczymy w grupach roboczych i pracujemy równolegle z każdym krajem, który chce z nami współpracować w zakresie integracji walut cyfrowych.

 

źródło: bloomberg.com / forbes.ru

 

Rosyjscy ekonomiści nie wierzą w stworzenie wspólnej waluty BRICS w ciągu 10-ciu lat.