Indie ograniczają globalne wpływy Chin, teraz w obliczu ekspansji BRICS.

W obliczu szybko rosnącej popularności grupy BRICS na pierwszy plan wysunęły się różnice między dwoma ważnymi członkami grupy, Chinami i Indiami, co do strategii ekspansji BRICS. Na trzydniowym spotkaniu BRICS Sherpa, które odbyło się w tym tygodniu w Durbanie, oba kraje przedstawiły swoje stanowisko w tej sprawie. Indie chcą, aby dołączenie nowych członków do BRICS odbywało się na podstawie wcześniej ustalonych jasnych kryteriów, a nie tylko na podstawie rekomendacji obecnych członków.

Subramaniam Jaishankar, minister spraw zagranicznych Indii powiedział, że najpierw należy ustalić pewne standardy, takie jak wielkość PKB itp. w przypadku krajów ubiegających się członkostwo, następnie należy zobaczyć, ile z tych kryteriów spełnia kraj ubiegający się o członkostwo i dopiero wtedy decydować o członkowskie.

Co istotne, rozszerzenie członkostwa w BRICS zostało zasugerowane przez Chiny podczas wirtualnego szczytu, który odbył się pod ich przewodnictwem w ubiegłym roku. Ta sugestia prezydenta Chin Xi Jinpinga jest związana z ekspansjonistycznymi aspiracjami Chin. Indie są jednak dość niechętne planowi ekspansji BRICS. Podobnie jak Brazylia obawiają się utraty wpływów w większej grupie.

Do tej pory zainteresowanie członkostwem w BRICS wyrazili m.in. Argentyna, Nigeria, Algieria, Indonezja, Egipt, Bahrajn, Arabia Saudyjska, Meksyk, Iran, Irak, Kuwejt, Katar, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bangladesz, Pakistan.

 

źródło: patrika.com