Szefowa Banku Centralnego Rosji uważa pomysł stworzenia wspólnej waluty BRICS za trudny do zrealizowania.

Szefowa Banku Centralnego Rosji – Elwira Nabiullina nazwała inicjatywę stworzenia wspólnej waluty BRICS „trudnym projektem”, wymagającym zgody wielu stron. Według niej projekt jest trudny do zrealizowania. W związku z tym kraje uczestniczące już pracują nad rozwojem rozliczeń z wykorzystaniem walut narodowych oraz infrastruktury łączącej systemy płatności.

„Oczywiście ten pomysł zasługuje na uwagę, ale myślę, że ten projekt będzie dość trudny do zrealizowania, jak każdy pomysł ponadnarodowej waluty. Wymaga zgody wielu stron, to wcale nie jest łatwy projekt. Dlatego jednocześnie pracujemy nad rozwojem rozliczeń w walutach narodowych, nad rozwojem infrastruktury łączącej nasze systemy płatności, czego teraz potrzebują firmy” – powiedziała Elwira Nabiullina.

Stworzenie wspólnej waluty dla rozliczeń między krajami BRICS będzie jednym z tematów szczytu grupy w RPA w dniach 22-24 sierpnia.

Rosja mówi o perspektywach stworzenia nowej waluty przez kraje BRICS.

Obecnie jedynym krajem na świecie, który stworzył fizyczną i cyfrową walutę zabezpieczoną złotem jest Zimbabwe. Afrykański kraj jest odcięty od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W porównaniu do Rosji nie realizuje posłusznie zaleceń MFW, co zarzuca obecnej szefowej Banku Centralnego Rosji były doradca Kremla Siergiej Głaziew.

Jej polityka jest ortodoksyjną realizacją zaleceń MFW […] Polityka pieniężna Banku Centralnego Rosji realizowana zgodnie z zaleceniami MFW jest katastrofalna dla rosyjskiej gospodarki […] Rozczarowujące jest to, że władze monetarne Rosji nadal są częścią paradygmatu waszyngtońskiego i grają zgodnie z zasadami systemu opartego na dolarach, nawet po przejęciu przez Zachód rosyjskich rezerw walutowych” – powiedział Siergiej Głaziew.

 

źródło: forbes.ru / thecradle.co