Indie nie chcą waluty BRICS.

Grupa BRICS planuje wprowadzić nową walutę do rozliczeń międzynarodowych. Decyzja ma zostać podjęta podczas szczytu grupy w sierpniu 2023 roku, który odbędzie się w Johannesburgu w RPA. Chociaż wszystkie inne kraje tworzące BRICS, w tym Brazylia, Rosja, Chiny i RPA wydają się być po stronie emisji wspólnej waluty BRICS, Indie wydają się być jedynym krajem, który nie jest zainteresowany planami wprowadzenia nowej wspólnej waluty.

Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar na konferencji prasowej w poniedziałek 3 lipca 2023 r. powiedział, że Indie nie mają w planach wprowadzenia waluty BRICS. Na miesiąc przed szczytem oświadczył, że Indie mogą wycofać się z planu stworzenia nowej waluty. Zamiast tego Indie koncentrują się na wzmocnieniu swojej waluty krajowej – rupii, a wzmocnienie rupii będzie głównym priorytetem indyjskiego rządu.

Indie radzą sobie dobrze pod względem PKB. Twierdzą, że nie potrzebują wsparcia ze strony BRICS i mogą przetrwać bez nowej waluty BRICS. Mają dobre stosunki z USA i Europą, z umowami handlowymi i wojskowymi wartymi miliardy dolarów. Nie chcą ryzykować utraty mozliwosci handlu z zachodem.

Chiny pozostają główną siłą napędową procesu ekspansji BRICS z zamiarem zdetronizowania dolara amerykańskiego. Rząd chiński naciska kraje na całym świecie, aby przyłączyły się do grupy. Indie uważają, że pod przewodnictwem Xi Jinpinga Chiny próbują stać się światowym supermocarstwem gospodarczym i militarnym. Są zaniepokojone, że Pekin wykorzystuje sojusz BRICS do narzucania wizji prezydenta Xi Jinpinga. Indie wydają się być sceptycznie nastawione do perspektywy dominacji Chin na świecie.

 

źródło: timesofindia.indiatimes.com