Ekonomista z Zimbabwe proponuje rządowi częściową wypłatę urzędnikom w złotych cyfrowych tokenach lub monetach.

W obliczu wysokiej inflacji i gwałtownego spadku lokalnej waluty Zimbabwe wobec dolar USD ze strony ekonomisty George Nhepera padła sugestia dla rządu Zimbabwe o rozważeniu płacenia częściowej wypłaty urzędnikom służby cywilnej złotymi cyfrowymi tokenami i monetami Mosi-oa-Tunya. Według George Nhepera instrumenty te stanowią bardzo lukratywną i konkurencyjną ofertę wobec dominacji dolara amerykańskiego na rynku zarówno jako środek wymiany, jak i magazyn wartości.

„W tym celu należy je promować pod względem ich wykorzystania zarówno w transakcjach P2P, P2B, jak i między B2B.[..] „Gdy zostanie to osiągnięte przy pełnym zaufaniu rynku, z pewnością nasz rząd może zrobić ogromny krok, aby część, powiedzmy 50 procent wynagrodzeń i świadczeń urzędników służby cywilnej była wypłacana w tych innowacyjnych instrumentach. […] Strategia ta pomoże ograniczyć dominację czarnego rynku na naszym rynku, co nie jest pomocne dla wzrostu gospodarczego i ograniczania ubóstwa w naszym kraju” – powiedział George Nhepera.

Nie wszystkim jednak podoba się ten pomysł, analityk ekonomiczny Morris Mpala uważa, że wypłacanie części pensji pracownikom rządowym złotymi cyfrowymi tokenami lub monetami jest sprzeczne z celem, jakim jest zachęcanie ludności do używania lokalnej waluty. Analityk ekonomiczny dodał, że choć pomysł może wydawać się szlachetny, to z punktu widzenia zarządzania płynnością nie należy do niego zachęcać.

 

źródło: chronicle.co.zw