(Nigeria) eNaira będzie obsługiwać technologie NFC / Wspomniano o programowalności.

W zeszłym tygodniu Bank Centralny Nigerii ogłosił, że eNaira będzie obsługiwać technologie NFC. Umożliwi to użytkownikom dokonywanie bezprzewodowych i zbliżeniowych płatności offline. Ponadto podczas zorganizowanych w tamtym tygodniu warsztatów na temat eNaira na Uniwersytecie w Abudży wspomniano również o programowalności cyfrowej waluty banku centralnego.

Rzecznik Banku Centralnego Nigerii, Shadrach Abdul, powiedział, że technologia NFC będzie działać za pośrednictwem sticker’a przyklejonego do telefonu komórkowego. Sticker ma być kompatybilny z każdym telefonem komórkowym.

„Mamy teraz NFC, przyklejamy sticker do telefonu i używamy w celu dokonywania płatności. Nawet jeśli nie masz smartfona, możesz przykleić go do dowolnego telefonu, a on automatycznie zrobi z niego smartfon i zaoferuje tę samą usługę. Można korzystać z tego rozwiązania w każdym punkcie akceptującym eNaira” – powiedział Shadrach Abdul.

NFC to technologia komunikacji bezprzewodowej krótkiego zasięgu o wysokiej częstotliwości, która umożliwia wymianę danych między urządzeniami, gdy znajdują się one blisko siebie (do 20 cm).

Programowalność

eNaira można zaprogramować.[…] Na przykład można ją zaprogramować do wydania w Abudży lub w dowolnej określonej lokalizacji lub do wydania na określone przedmioty zgodnie z zaprogramowaniem.[…] Dlatego jest to bardzo ważne w realizacji programów interwencyjnych. Jeśli chcemy przekazać rolnikom środki na zakup narzędzi lub na inną konkretną rzecz, programujemy je. Nie mogą przekierować przelanych pieniędzy do portfela eNaira na inne rzeczy.”

Pod koniec marca Bank Centralny Nigerii ujawnił plany pomocy lokalnym rolnikom umożliwiając dostęp do pożyczek uprzywilejowanych za pomocą cyfrowego portfela eNaira. W tym celu uruchomił projekt „Agro eNaira Wallet Engagement” we współpracy z Association of Northern Agricultural and Allied Commodities Practitioners (ANAACOP), który ma dotrzeć do pięciu milionów rolników w latach 2023-2024 i ułatwić wypłaty środków rolnikom.

 

źródło: sunnewsonline.com / thewhistler.ng