Transakcje w cyfrowym juanie (CBDC) osiągnęły wartość prawie 250 mld USD.

Według prezesa Banku Ludowego Chin, w ciągu 1,5 roku od uruchomienia projektu pilotażowego cyfrowej waluty banku centralnego e-CNY, dokonano transakcji o wartości prawie 250 miliardów dolarów (1,8 bln juanów).

Yi Gang, prezes Banku Ludowego Chin przemawiając na konferencji w Singapurze dodał, że od pierwszego wprowadzenia e-CNY w styczniu 2022 roku dokonano około 950 milionów transakcji, otwarto około 120 milionów cyfrowych portfeli. Średnia kwota transakcji wyniosła około 260 USD.
Pod koniec czerwca w obiegu było około 2,3 mld dolarów, czyli 16,5 mld e-CNY, co stanowi zaledwie 0,16% całkowitej podaży pieniądza w Chinach, według raportu agencji Reuters z 19 lipca.

Adopcja CBDC w Chinach jest na bardzo niskim poziomie, biorąc pod uwagę populację Chin wynoszącą 1,4 miliarda. Do tej pory e-CNY był używany głównie do krajowych płatności detalicznych, z wyjątkiem kilku prób w Hongkongu. 18 lipca 2023 roku – Bank of China (Hongkong) ogłosił, że ponad 200 sprzedawców zacznie akceptować e-CNY w Hongkongu, oczywiście oferując dodatkowe zachęty dla kupujących w postaci bonów konsumpcyjnych. W styczniu 2023 roku –  Bank Ludowy Chin zintegrował również funkcję inteligentnych kontraktów z cyfrowym juanem, aby rozszerzyć jego wykorzystanie.

 

źródło: reuters.com / cointelegraph.com