Cyfrowe waluty Rosji i Chin będą mogły być wykorzystywane do wzajemnych rozliczeń między krajami.

Anatolij Aksakow, przewodniczący Komitetu do spraw Rynku Finansowego Dumy Państwowej Rosji stwierdził, że jednym z zastosowań cyfrowego rubla będą międzynarodowe rozliczenia z Chinami. Rosyjskie i chińskie firmy będą mogły wykorzystywać cyfrowe waluty banków centralnych do wzajemnych rozliczeń.

Rosja wybrała podobny model architektury platformy cyfrowego rubla wzorując się na Chinach, opierający się na technologi blockchain i scentralizowanych rozwiązaniach IT. Prototypowa platforma oparta na samej technologii blockchain nie sprawdziła się, szczególnie w zakresie wydajności przetwarzania płatności.

„My w Dumie Państwowej naprawdę mamy nadzieję, że cyfrowe waluty banków centralnych państw będą aktywnie wykorzystywane w zagranicznych obrotach gospodarczych. W związku z tym możliwe będzie wykorzystanie naszego cyfrowego rubla do rozliczeń międzynarodowych. Można tu wykorzystać nasz rosyjski system cyfrowy, który został stworzony przez Bank Centralny Rosji. Można również rozważyć opcje kompatybilności systemów. Na przykład system chiński i nasz, aby zapewnić konwersję dwóch walut cyfrowych i ich wykorzystanie w obrocie gospodarczym naszych krajów” – powiedział Anatolij Aksakow

Zdaniem Anatolija Aksakowa wprowadzanie nowej cyfrowej waluty w Rosji powinno odbywać się stopniowo. Odwołał się przy tym do doświadczeń z Chin, gdzie według niego w obiegu znajduje się obecnie nie więcej niż 1% cyfrowego juana. Anatolij Aksakow uważa, że ​​najpierw trzeba wszystko zbadać, jak to będzie wszystko wyglądać podczas pilotażowego programu.

 

źródło: rbc.ru