Bank Centralny Nigerii zaniepokojony poziomem aktywności eNaira dokonuje przeglądu modelu cyfrowej waluty banku centralnego.

Bank Centralny Nigerii zaniepokojony słabą adopcją cyfrowej waluty banku centralnego, znanej jako eNaira, bada i analizuje obecny model cyfrowej waluty, aby zwiększy liczbę aktywnych użytkowników.

Mamy ponad 20 lub 25 milionów ludzi, którzy są zarejestrowani i mają cyfrowe portfele, ale nie widzimy poziomu aktywności współmiernego do tej liczby osób. […] Sprawdzamy model i sądzimy, że wkrótce, zdecydowanie przed końcem roku zobaczymy znaczący wzrost i zmiany, ponieważ informacje zwrotne, które otrzymaliśmy od opinii publicznej i rynku zostały wysłuchane i przeanalizowane. Wierzymy, że będzie to miało wpływ na przyjęcie i być może będziemy mieli mniej nowych banknotów Naira do wydrukowania” – powiedział Folashodun Shonubi, prezes Banku Centralnego Nigerii.

Według raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego od czasu uruchomienia eNaira w październiku 2021 roku do końca listopada 2022 roku około 860 tysięcy użytkowników pobrało detaliczne cyfrowe portfele eNaira, a liczba wykonanych transakcji była mniejsza niż liczba posiadaczy cyfrowych portfeli. Znaczyłoby to, że od grudnia 2022 roku Bank Centralny Nigerii odnotowano znaczący wzrost posiadaczy cyfrowego portfela. W tym okresie Bank Centralny Nigerii wycofał z obiegu stare banknoty i wprowadził niewystarczającą liczbę nowych banknotów do obiegu, co spowodowało, że ludzie zostali odcięci od gotówki i zostali zmuszeni do korzystania z opcji bezgotówkowych, w tym eNaira.

 

źródło: sunnewsonline.com