Wymiana danych na tokeny, strategia Brazylii na promocję CBDC.

Bank Centralny Brazylii planuje opracować system, w którym użytkownicy wynagradzani bedą tokenami w zamian za udostępnienie danych w systemie finansowym. Program „Data Saving” miałby zostać wdrożony po uruchomieniu cyfrowego reala. Poinformował o tym prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto podczas rozmowy z BlackRock Brasil.

Osoby otrzymywałyby rekompensatę w postaci tokenów cyfrowej waluty banku centralnego w zamian z udostępnione dane w systemie finansowym. System pozwoliłby ludziom zarabiać na swoich danych, uzyskując w ten sposób korzyści z ich komercjalizacji, zdaniem Roberto Campos Neto „Data Saving” stałby się jednym z pierwszych produktów z tą usługą.

„Tak więc jedną z rzeczy, które zamierzamy zrobić jest opracowanie funkcji generowania, przechowywania i kategoryzowania danych w jednorodny sposób, aby można było wymieniać te dane na tokeny, a te tokeny połączone byłyby z cyfrową waluta, którą tworzymy” – wyjaśnił Roberto Campos Neto.

Prezes Banku Centralnego Brazylii przewiduje też, że w pewnym momencie pojawi się platforma, która da ludziom dostęp do tańszych produktów dostosowanych do ich potrzeb. „Im więcej danych o kliencie ma system finansowy, tym koszty operacji są niższe, istnieje też możliwość opracowania spersonalizowanych produktów dla klientów” – powiedział Roberto Campos Neto.

Roberto Campos Neto nie wyjaśnił, kiedy Bank Centralny Brazylii zamierza wdrożyć tę funkcjonalność. Zaznaczając, że opcja ta byłaby prawdopodobnie dostępna po oficjalnym uruchomieniu CBDC w 2024 roku. Nie wyjaśnił również, w jaki sposób aplikacja, która miałaby zostać zintegrowana z platformą cyfrową działałby szczegółowo, ani jak chroniona byłaby prywatność.

W przypadku Brazylii wymiana danych na tokeny byłaby mechanizmem banku centralnego promującym korzystanie z CBDC, co mogłoby zwiększyć szanse akceptacji CBDC. Można to również porównać do promocji WorldCoin. Osoby, które zechcą zeskanować swoją tęczówkę otrzymują w zamian od WorldCoin darmowe tokeny, chętny nie brakuje.

 

źródło: br.cointelegraph.com