Dwie trzecie rosyjskich przedsiębiorców nie widzi korzyści płynących z cyfrowego rubla.

65,7% rosyjskich przedsiębiorców nie widzi żadnych zalet cyfrowego rubla z punktu widzenia biznesowego. Wynika to z ankiety przeprowadzonej przez Aktion Accounting wśród 1250 przedstawicieli rosyjskich małych i średnich przedsiębiorstw z branży budowlanej, produkcyjnej, handlowej, transportowej, telekomunikacyjnej, IT i innych. Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 12 do 26 lipca.

Według badania tylko 7,2% przedsiębiorców uznało inicjatywę wprowadzenia nowej cyfrowej formy pieniądza w Rosji za przydatną, a 16,7% uważa CBDC za niepotrzebne.

Tylko 8,9% respondentów zamierza korzystać z cyfrowej waluty. 26,8% nie potrafiło ocenić inicjatywy Banku Centralnego Rosji, ponieważ nie ma pojęcia, czym jest cyfrowy rubel.

Tylko jedna trzecia ankietowanych była w stanie wymienić korzyści płynące z wprowadzenia cyfrowego rubla. Spośród nich 13% wskazało na możliwość płacenia cyfrową walutą za pośrednictwem aplikacji dowolnego banku, a 8% zwróciło uwagę na niską prowizję od płatności. Około 3% uważa, że ​​cyfrowy rubel ułatwi rozliczenia w obliczu sankcji. Tyle samo respondentów uważa, że ​​umożliwi to dokonywanie bezpiecznych transakcji dzięki możliwości zaprogramowania umowy za pomocą inteligentnych kontraktów.

Wśród potencjalnych wad 15% respondentów wymieniło kontrolę cyfrowej waluty przez państwo.

 

źródło: forbes.ru