Białoruś planuje wprowadzić CBDC z opcją transgraniczną.

Narodowy Bank Białorusi planuje wprowadzić cyfrowego rubla białoruskiego i umożliwić nim rozliczenia międzynarodowe. Możliwe będą transakcję w walutach cyfrowych między Rosją, a Białorusią. Poinformował o tym Dmitry Kalechits, wiceprezes Narodowego Banku Białorusi.

„Jednym ze znaczących projektów na dużą skalę będzie wprowadzenie cyfrowego rubla białoruskiego i jego wejście na poziom transgraniczny. […] Szczególnie interesująca jest możliwość płatności transgranicznych w walutach cyfrowych banków centralnych. Współdziałanie platform walut cyfrowych banków centralnych umożliwi zwiększenie dostępności płatności transgranicznych z kontrahentami z krajów partnerskich poprzez ich integrację, co jest szczególnie istotne w kontekście presji sankcji na gospodarki Rosji i Białorusi, a także ograniczonego dostępu do międzynarodowych systemów płatniczych” – powiedział Dmitry Kalechits.

Wcześniej prezes Narodowego Banku Białorusi, Pavel Kallaur informował, że decyzja o emisji CBDC zostanie podjęta do końca roku. Jak widać decyzja o wprowadzeniu cyfrowego rubla w Rosji przyspieszyła decyzję Białorusi.

 

zródło: belta.by / myfin.by