Dwa banki centralne negocjują dołączenie do projektu „mBridge”.

Multibankowa transgraniczna sieć walut cyfrowych „mBridge” ma wejść w fazę „Minimum Viable Product” na początku przyszłego roku. W projekcie uczestniczą Bank Ludowy Chin, Bank Tajlandii, Władze Monetarne Hongkongu i Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oprócz uczestniczących banków centralnych, mBridge ma obecnie 15 banków centralnych lub organizacji międzynarodowych jako członków-obserwatorów, a dwa z nich negocjują przystąpienie. Nie ujawniono jednak nazw zainteresowanych przystąpieniem banków.

Celem mBridge jest zbudowanie wydajnej, niedrogiej i uniwersalnej platformy multi-CBDC, która ma zapewnić sieć bezpośrednią dla banków centralnych i uczestników komercyjnych. Zaletą mBridge jest to, że skraca czas realizacji przelewu transgranicznego do kilku sekund i nie trzeba czekać od 3 do 5 dni na przelew.

W 2019 roku projekt, który jeszcze wtedy nosił nazwę Inthanon-LionRock rozpoczął pierwszą fazę dotycząca weryfikacji koncepcji (PoC). Banki Centralne z Tajlandi i Hongkongu uczestniczyły tylko wtedy w projekcie. W latach 2020-2021 opracowano prototyp zbudowany na Hyperledger Besu. W 2021 roku do projektu dołączyli Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Bank Ludowy Chin i BIS, zmieniając nazwę projektu na „mBridge”.

 

źródło: hkej.com