MFW podkreśla w raporcie innowacyjny brazylijski model cyfrowego reala.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) opublikował w poniedziałek (31.07.2023) raport skupiający się na gospodarce Brazylii. Wspomniano w nim również o CBDC. Raport pokazuje, że ​​inicjatywa cyfrowego reala różni się od innych projektów CBDC na całym świecie, ponieważ ma na celu stworzenie systemu opartego na księdze DLT zdolnego do obsługi inteligentnych kontraktów i integracji z całym systemem finansowym w Brazylii i na całym świecie.

Roberto Campos Neto, prezes Banku Centralnego Brazylii odpowiedzialny za projekt cyfrowego real, wyraził już swoją opinię na temat tego, że Bank Centralny Brazylii nie koncentruje się na płatnościach dla handlu detalicznego. Stwierdził, że celem jest stworzenie systemu programowalnych inteligentnych kontraktów skupionego na tokenizacji aktywów i integracji strukturalnej całego systemu finansowego. „Do codziennych lub transgranicznych płatności mamy już Pix (system błyskawicznych płatności)” –  powiedział prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto.

Jak zaznaczono w raporcie MFW „celem jest stworzenie środowiska handlowego dla różnorodnego zestawu tokenizowanych aktywów. Na początkowym etapie technologia tokenizacji będzie wykorzystywana do depozytów/kont i innych aktywów finansowych (np. federalnych papierów wartościowych), natomiast na późniejszym etapie bardziej złożone aktywa będą tokenizowane. Na przykład w projekcie pilotażowy LIFT Challenge Banku Centralnego Brazylii znajdują się rozwiązania, które opierają się na tokenizacji tytułów własności pojazdów i nieruchomości, a także rozwiązania finansowania obszarów wiejskich oparte na tokenizowanych produktach rolnych.

Tokenizacja umożliwia podzielenie aktywów (stokenizować można wszystko), takich jak np. nieruchomość, złoto na tokeny reprezentujące mniejsze udziały własnościowe. Pozwala większej liczbie osób uczestniczyć w inwestycjach obniżając barierę wejścia. Może to również prowadzić do rozwoju nowych modeli biznesowych i strategii inwestycyjnych. Na przykład firma zajmująca się nieruchomościami może stokenizować nieruchomość, umożliwiając inwestorom kupowanie jej udziałów jako tokeny. Tokenizacja może również znacznie skrócić czas i zasoby potrzebne do kupna i sprzedaży aktywów. Wykorzystując technologię blockchain i inteligentne kontrakty, technologia ta ogranicza formalności i czas przetwarzania, eliminuje potrzebę wielu tradycyjnych pośredników i zmniejsza koszty operacyjne dzięki dezintermediacji.

Jak zaznaczono w raporcie MFW „Przejście do świata opartego na tokenach będzie wymagało jednak zmian w ramach prawnych.”

 

źródło: imf.org / portaldobitcoin.uol.com.br