Digital Dollar Project zakończył badania transgranicznych przekazów detalicznych z wykorzystaniem CBDC.
Badanie pokazało, że CBDC może usprawnić przetwarzanie transgranicznych przekazów pieniężnych. Zbadane płatności typu peer-to-peer były rozliczanie w mniej niż dziesięć sekund, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do większości mechanizmów rozliczeniowych. Transakcje klientów przebiegały z mniejszą liczbą pośredników, co poprawiło szybkość i wydajność oraz obniżyło koszty. Dodatkowo wspólna księga między Western Union i BDO Unibank zwiększa przejrzystość, co daje większą pewność co do przepływów transakcji w trakcie i po procesie płatności.
W badaniu pilotażowym przetestowano model rCBDC, w którym banki centralne emitują CBDC, dystrybucja odbywa się za pośrednictwem banków komercyjnych oraz regulowanych technologii finansowych i pośredników płatności. Bank centralny posiadał kontrole nad dostęp do swojej sieci poprzez kontrolę dostępu członkowskiego. Tylko podmioty, którym przyznano dostęp członkowski mogły bezpośrednio nabywać CBDC od banku centralnego.
Kursy walutowe w czasie rzeczywistym zostały udostępnione za pośrednictwem integracji innej firmy w celu symulacji kursów wymiany między USD a PHP. Jednak w rzeczywistym scenariuszu większość oczekiwanych przekazów pieniężnych w korytarzu USA-Filipiny będzie miała miejsce poza godzinami handlu w Manili, kiedy PHP nie będzie dostępne do zakupu, więc pojawia się pytanie dotyczące dostępności globalnej wymiany walut w coraz bardziej zdigitalizowanym sposób 24/7.
Jak zaznaczono w raporcie wstępne badanie pilotażowe wykazało potencjał transakcji przekazów pieniężnych opartych na CBDC, ale pomiar korzyści i wpływu rCBDC na przekazy pieniężne będzie wymagał głębszych eksperymentów, w tym m.in zbadania prywatności transakcji transgranicznych oraz standardów interoperacyjności.