Kanclerz Austrii proponuje zapisanie w konstytucji prawo do korzystania z gotówki.

Kanclerz Austrii, Karl Nehammer chce wpisać do konstytucji swojego kraju prawo do używania gotówki. Zlecił już ministrowi finansów Magnusowi Brunnerowi opracowanie odpowiednich ram w tym zakresie. Ponadto we wrześniu planowany jest okrągły stół z zainteresowanymi ministerstwami, przedstawicielami branży finansowej i bankiem centralnym.

Ludzie muszą mieć pewność, że gotówka pozostanie środkiem płatniczym. Muszą też mieć podstawowy zapas gotówki w rozsądnej odległości. Jest to również kwestia niezależności i zapobiegania kryzysom” – powiedział Karl Nehammer.

Propozycja kanclerza Austrii Karla Nehammera obejmuje konstytucyjną ochronę gotówki jako środka płatniczego, zapewnienie ludziom możliwości płacenia gotówką oraz zapewnienie podstawowej podaży gotówki we współpracy z austriackim bankiem centralnym.

Nasz kanclerz Karl Nehammer jest gwarantem prawa do gotówki. Jako Partia Ludowa w pełni popieramy zapowiedź Karla Nehammera, że gotówka jako środek płatniczy musi być chroniona prawem konstytucyjnym. […] Co roku z austriackich bankomatów wypłacanych jest około 47 miliardów euro. Podaż gotówki jest zapewniona w większości regionów Austrii za pomocą około 9 000 bankomatów, zarówno na obszarach wiejskich, jak i miejskich, ale w niektórych regionach występuje niedobór. Dlatego chcemy, aby każdy mógł nadal swobodnie decydować o tym, jak i czym chce płacić. Może to być karta, przelew bankowy, być może w przyszłości także cyfrowe euro, ale także gotówka. Ta wolność wyboru musi i pozostanie.” – podkreśla Christian Stocker, sekretarz generalny Partii Ludowej.

źródło: ots.at / kurier.at