Opozycja w Palau zakwestionowała zasadność programu pilotażowego stablecoina PSC.

Senator Mark Rudimch wezwał do przeprowadzenia audytu rozpoczętego w lipcu programu pilotażowego stablecoina PSC zabezpieczonego dolarem amerykańskim. W piśmie wysłanym do audytora publicznego Satrunino Tewid stwierdził, że senat Palau ma obawy dotyczące „konstytucyjności, bezpieczeństwa, odpowiedzialności, uprawnień ustawowych i nadzoru nad programem”.

Według Marka Rudimcha Ministerstwo Finansów nie ma uprawnień do uruchomienia takiego programu w Palau, a środki publiczne są wykorzystywane bez zachowania odpowiednich procedur. Polityk stwierdził, że wykorzystanie dotacji Ripple na badania i rozwój jako zabezpieczenia ($1=1 PSC) w celu sfinansowania programu pilotażowego „zastępuje lub zawiesza istniejące przepisy i regulacje”

Kierownik projektu PSC, Jay Hunter Anson ogłosił, że testy PSC odbywają się teraz na małą skalę. Ministerstwo Finansów Palau wyemitowało ograniczoną liczbę stablecoinów za pomocą platformy Ripple. Koncepcja jest obecnie testowana, a udział w projekcie jest ograniczony do zaledwie 200 urzędników. Każdy uczestnik otrzymał stablecoiny o wartości 100 USD do wydania w sklepach uczestniczących w programie pilotażowym. Program pilotażowy ma potrwać do końca tego miesiąca lub do wyczerpania stablecoina PSC. Możliwe jest też przedłużenie pilotażu o kolejne 30 dni w celu przetestować kilku innych przypadków użycia.

Prezydent Palau, Surangel Whipps Jr. wcześniej poparł program, mówiąc, że ma nadzieję, że pomoże on w Palau usprawnić transakcje finansowe i wzmocnić pozycję obywateli.