Bank Centralny Jamajki rozczarowany dotychczasowym poziomem wykorzystania waluty cyfrowej JAM-DEX.

Gubernator Banku Centralnego Jamajki, Richard Byles wyraził swoje rozczarowanie dotychczasowym poziomem wykorzystania cyfrowej waluty banku centralnego JAM-DEX ze względu na powolne wprowadzanie cyfrowych portfeli przez banki komercyjne. Richard Byles powiedział, że Bank Centralny Jamajki dąży do tego, aby mieć więcej dostawców cyfrowych portfeli do dystrybucji cyfrowej waluty, zapewniając jednocześnie, że baza akceptantów będzie wystarczająco duża, aby osoby fizyczne mogły z niej faktycznie korzystać.

Obecnie w programie JAM-DEX bierze udział tylko cyfrowy portfel Lynk należący do National Commercial Bank Jamaica. W grudniu ubiegłego roku JN Bank został również zatwierdzony jako dostawca cyfrowego portfela, ale pierwotny plan uruchomienia przez niego cyfrowego portfela w marcu 2023 roku się nie powiódł i jak na razie pomimo zapowiedzi cyfrowego portfela nie ma. Trzeci dostawca cyfrowego portfela wkrótce ma rozpocząć testowanie swojego produktu przed wprowadzeniem. Opracowanie samego cyfrowego portfela wg Richarda Bylesa to inwestycja, która waha się od 300 000 do 500 000 dolarów USD, co przekłada się na około 46 do 78 milionów dolarów jamajskich.

Wdrożenie JAM-DEX zostało również spowolnione przez powolne tempo, w jakim banki komercyjne opracowują cyfrowe portfele. […] Jak dotąd poza jednym dostawcą portfela na rynku, łącznie 10 000 sprzedawców zaakceptowało JAM-DEX, a ponad 200 000 osób ma obecnie możliwość płacenia telefonem za usługi i towary walutą cyfrową JAM-DEX” – powiedział Richard Byles, gubernator Banku Centralnego Jamajki.

Oprócz tego większe firmy muszą również dostosować do cyfrowej waluty swoje systemy punktów sprzedaży.

Okazuje się, że obecne maszyny POS, którymi dysponują więksi sprzedawcy muszą zostać dostosowane do obsługi kodu QR JAM-DEX. Pracujemy nad tym”– powiedział Richard Byles, gubernator Banku Centralnego Jamajki.

Richard Byles powiedział, że trwają również rozmowy z rządem, aby ministerstwa, departamenty i agencje zaczęły akceptować JAM-DEX w celu szerzenia akceptacji cyfrowej waluty.

„Mamy rząd, który jest zaangażowany w transformację cyfrową… [w tym] zapewnienie sukcesu JAM-DEX, aby ułatwić zakupy [i] odejść od monet, [aby] móc płacić zdalnie, wszystkie zalety związane z płatnościami cyfrowymi, nawet jeśli nie rezygnujemy z gotówki, ale chcemy, aby znaczna część zakupów odbywała się w formie cyfrowej.”

„Rozmawiamy teraz z innymi agencjami rządowymi, które zajmują się podatkami i dokonują płatności, niezależnie od tego, czy są to płatności PATH, czy płatności emerytalne, więc mamy dużego gracza w postaci rządu, który aktywnie nam pomaga.”

„Zasadniczo nie ma sprzeciwu w żadnej z tych instytucji, z którymi rozmawialiśmy, niezależnie od tego, czy jest to TAJ, Accountant General, e-Gov itd., wszyscy są otwarci i tak naprawdę jest to tylko kwestia przyjrzenia się, jakie mamy wyzwania techniczne i jak je rozwiązać i to właśnie obecnie robimy”– powiedział Richard Byles, gubernator Banku Centralnego Jamajki.

 

źródło: jamaicaobserver.com / jamaica-gleaner.com