Tajlandia planuje rozdać 10 000 cyfrowych bahtów każdemu powyżej 16-go roku życia.

W ramach programu „cyfrowego portfela” każdemu Tajlandczykowi w wieku powyżej 16 lat zostanie przekazane w formie cyfrowej 10 000 bahtów (około 263 EUR/1180 PLN). Pieniądze będą miały termin ważności – 6 miesięcy oraz będzie można je wydać w promieniu 4 km od miejsca zamieszkania.

Jak poinformował zastępca sekretarza generalnego partii Pheu Thai, Paopoom Rojanasakul, cyfrowych portfel o wartości 10 000 bahtów będzie gotowy do wprowadzenia w pierwszej połowie przyszłego roku, a partia dołoży wszelkich starań, aby wdrożyć go najpóźniej w marcu 2024 roku. Program „cyfrowego portfela” był w programie wyborczym partii Pheu Thai, która pomimo zajęcia 2 miejsca w wyborach stworzyła koalicje rządzącą i będzie mogła zrealizować swoją obietnice wyborczą.

W obecnej chwili w Tajlandii prowadzony jest program pilotażowy CBDC, jednak decyzja o wprowadzeniu nie została jeszcze podjęta. Wcześniej zastępca sekretarza generalnego partii Pheu Thai, Paopoom Rojanasakul powiedział, że oprócz pobudzenia gospodarki, program „cyfrowego portfela” ma na celu stworzenie ogólnokrajowego systemu płatności finansowych opartego na technologii blockchain.

 

źródło: bangkokpost.com