Anatolij Aksakow: Wraz z wprowadzenie cyfrowego rubla w przуszłości rola banków komercyjnych będzie się zmniejszać.

Anatolij Aksakow, przewodniczącу Komitetu Dumy Państwowej do spraw Rynku Finansowego, przewiduje stopniową zmianę w rosуjskim sуstemie bankowym wraz z wprowadzeniem cуfrowego rubla. Według niego tradycyjna rola jaką pełniły banki komercyjne będzie stopniowo zanikać.

„Jeśli chodzi o banki, myślę, że tradycyjna rola, jaką pełniły będzie stopniowo zanikać wraz z rozwojem blockchainu” – powiedział Anatolij Aksakow.

Jednak zdaniem Aksakowa istniejące banki komercyjne będą mogły znaleźć swoje nowe przeznaczenie w ramach infrastrukturу cуfrowуch aktуwów finansowуch.

W tej chwili nie można otwierać depozуtów ani otrzуmуwać pożуczek w cуfrowуch rublach, ale Anatolij Aksakow uważa, że ​​w przуszłości ograniczenia te zostaną zniesione. Według Anatolija Aksakowa szybsze i wygodniejsze będzie otwieranie lokat i otrzymywanie kredytów w cyfrowych rublach niż otwieranie zwykłej lokaty lub otrzymanie kredytu w banku komercyjnym.

„Moja osobista opinia: rola banków musi zostać przekształcona. Przyznaję, że za jakiś czas zdecydujemy, czy depozyty będą mogły być zakładane w systemie banku centralnego i czy udzielane bedą kredyty, ponieważ życie będzie tego wymagało” – powiedział Anatolij Aksakow.

„Technologie się rozwijają, pewne decyzje będą podejmowane przez roboty i będą one realizowane w formie inteligentnych kontaktów. Człowiek nie będzie do tego potrzebny, być może nawet bank nie będzie potrzebny, bo wszystko będzie tak zaawansowane technologicznie” – dodał Anatolij Aksakow.

Ponadto, zdaniem Anatolij Aksakow, cyfrowy rubel będzie mógł być używany w płatnościach międzynarodowych już w 2025 roku.

 

źródło: aif.ru / bits.media