(USA) Komisja ds. Usług Finansowych wraca do tematu cyfrowego dolara.

Komisja ds. Usług Finansowych poinformowała 7 września 2023 o planowanym zebraniu w sprawie omówienia konsekwencji wprowadzenia cyfrowego dolara (CBDC) i alternatyw dla sektora prywatnego. Dyskusja na temat „Digital Dollar Dilemma” odbędzie się 14 września 2023 roku. Podkomisja ds. aktywów cyfrowych, technologii finansowych i włączenia finansowego Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wróci do tematu cyfrowego dolara po kilku miesiącach przerwy.

Fed wielokrotnie powtarzał, że bez zgody Kongresu nie wyemituje detalicznej wersji CBDC, więc decyzja w głównej mierze leży po stronie Kongresu USA. Obecny prezydent Joe Biden jest zwolennikiem CBDC, jego główny konkurent w wyborach prezydenckich w USA w 2024 roku – Donald Trump to również zwolennik CBDC.

W Kongresie USA znajduję się wiele projektów ustaw anty-CBDC, w tym zakazująca emisji „CBDC Anti-Surveillance State Act”, która ma największe poparcie w Kongresie. Stany w USA – Floryda, Indiana, Alabama przyjęły ustawy zakazujące używania cyfrowej waluty banku centralnego, które jednak mogą okazać się nieskuteczne w przypadku emisji CBDC, gdyż tylko rząd federalny posiada uprawnienia do regulowania walut banków centralnych.