Bank Rezerw Zimbabwe umożliwił transakcje za pomocą cyfrowych tokenów zabezpieczonych złotem (ZiG).

Bank Rezerw Zimbabwe poinformował, że ZiG (Zimbabwe Gold) od dnia 5 października 2023 roku będzie jednym ze środków płatniczych w transakcjach krajowych. Zarówno osoby fizyczne, jak i podmioty korporacyjne będą mogły dokonywać transakcji przy użyciu cyfrowych tokenów zabezpieczonych złotem.

ZiG był wcześniej dostępny jako produkt inwestycyjny lub magazyn wartości. Jednak po niedawnym zatwierdzeniu, jeśli zarówno kupujący, jak i sprzedający posiadają konta bankowe w ZiG i wyrażą zgodę na użycie tych tokenów do płatności, będą mogli używać ich do transakcji. Towary i usługi będą również wyceniane w ZiG.

Według Johna Mangudyi, gubernatora Banku Rezerw Zimbabwe, wartość ZiG będzie porównywalna z wartością fizycznej złotej monety Mosi-oa-Tunga i będzie zależna od cen międzynarodowych złota. Każda jednostka ZiG = 1 miligram złota, a jego obecna wartość wynosi 6,14 centów amerykańskich.

Tokeny są zabezpieczone fizycznymi sztabki złota przechowywanymi przez Bank Rezerw Zimbabwe. Aby mieć pewność, że łączna liczba ZiG wyemitowanych przez Bank Rezerw Zimbabwe odpowiada ilości fizycznego złota w jego skarbcu, zewnętrzni audytorzy będą przeprowadzali audyt tych zasobów.

 

źródło: newzimbabwe.com