Lu Lei: Programowalność CBDC zapewnia przestrzeń dla innowacji wzbogacających narzędzia polityki pieniężnej.

Lu Lei – zastępca dyrektora Państwowej Administracji Walutowej w Chinach, podzielił się swoimi przemyśleniami na temat nowego cyfrowego ekosystemu finansowego, w tym cyfryzacji walut (CBDC) podczas wczorajszego (12.10.2023) China Digital Finance Forum 2023.

Lu Lei powiedział, że za pomocą programowalnych inteligentnych kontraktów będzie można osiągnąć cele polityki makroekonomicznej. W obecnym modelu cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) jest pozycjonowania jako M0 (gotówka w obiegu) i jest nieoprocentowaną walutą. Dzięki zaprogramowaniu stóp procentowych cyfrowa waluta banku centralnego będzie miała szansę stać się M2 (depozyty i lokaty oszczędnościowe). Dodał, że „programowalność cyfrowej waluty banku centralnego zapewnia innowacyjną przestrzeń do wzbogacania narzędzi polityki pieniężnej banku centralnego, jednak trzeba powiedzieć, że jest to wspólne wyzwanie, przed którym stoją banki centralne na całym świecie.

Wspomniał również o płatnościach transgranicznych w CBDC. Według Lu Lei wykorzystanie CBDC do płatności transgranicznych może znacznie zwiększyć bezpieczeństwo, wygodę i włączający charakter takich transakcji. Obecnie Chiny wraz z Bankiem Tajlandii, Władzami Monetarnymi Hongkongu, Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i BIS są głęboko zaangażowane w projekt platformy multi-CBDC (mBridge), którego celem jest zbudowanie sieć bezpośredniej dla banków centralnych i uczestników komercyjnych.

 

źródło: finance.sina.com.cn

 

Anatolij Aksakow: Wraz z wprowadzenie cyfrowego rubla w przуszłości rola banków komercyjnych będzie się zmniejszać.