Prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto widzi przyszłość bez kart kredytowych.

Prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto podczas wczorajszego (20.10.2023) wydarzenia zorganizowanego przez Americas Society/Council of the Americas w Miami – stwierdził, że Pix oraz wprowadzenie CBDC zastąpi w przyszłości w Brazylii instrumenty płatnicze, takie jak karty kredytowe.

„Karta kredytowa w przyszłości będzie po prostu programowalnym pieniądzem. Nie będziemy mieli mieć już karty. […] „Nie będziemy płacić dużym firmom obsługującym karty kredytowe takiej kwoty, jaką płacimy dzisiaj, ponieważ będziemy w stanie zrobić to w znacznie łatwiejszy i szybszy sposób” – powiedział prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto.

Pix, cyfrowy system płatności uruchomiony przez Bank Centralny Brazylii pod koniec 2020 roku, wyprzedził już karty kredytowe i debetowe jako najbardziej preferowana metoda płatności w Brazylii, odnotowując ponad 8 miliardów transakcji w pierwszym kwartale tego roku. Zintegrowany z aplikacjami bankowymi i łatwo dostępny na smartfonach jest używany przez ponad 141 milionów Brazylijczyków i prawie 13 milionów firm. Jego popularność wciąż rośnie dzięki łatwości użytkowania i przewadze nad kartami kredytowymi zarówno dla konsumentów, jak i firm.

Pix podczas wydarzenia otrzymało nagrodę Bravo Beacon of Innovation Award, przyznawaną przez Council of the Americas (COA). Według COA jednym z powodów przyznania nagrody dla Pix jest bezprecedensowa promocja włączenia finansowego w Brazylii. „Od czasu swojej premiery, niecałe trzy lata temu, Pix odniósł ogromny sukces i jest obecnie używany przez ponad 700 instytucji finansowych i 80% dorosłych Brazylijczyków.” Również według COA – Pix „przekształcił ekosystem usług finansowych w kraju, przodując w płatnościach w sektorze detalicznym i zmniejszając wyzwania związane z płatnościami i przekazami pieniężnymi”.

Jest to jednak tylko część cyfrowej rewolucji walutowej, którą Roberto Campos Neto przewiduje w nadchodzących latach. Przypomniał, że obecnie trwają prace nad brazylijską cyfrową walutą banku centralnego – Drex oraz open finance, w tym aplikacji „Super app”, która ma zintegrować w jednym miejscu wszystkie instytucje finansowe.

„Myślę, że powinniśmy mieć cyfrowe portfele offline, aby ludzie mogli przesyłać offline niewielkie kwoty pieniędzy i korzystać z nich bez konieczności posiadania dostępu do sieci. Banki w Brazylii jeszcze tego nie opracowały” – powiedział Roberto Campos Neto. Wspomniał również o możliwości monetyzacji portfeli.

 

źródło: valorinveste.globo.com / bloomberg.com