Prywatność jest największym wyzwaniem przy wdrażaniu brazylijskiej cyfrowej waluty banku centralnego – Drex.

Eksperci obecni na 1º Forum Innowacji „Drex” dyskutowali o rozwoju i funkcjonowaniu brazylijskiej cyfrowej waluty banku centralnego. Według nich prywatność jest głównym wyzwaniem przy wdrażaniu CBDC – Drex.

1º Forum Innowacji rozpoczęło się od wystąpienia Carlosa Augusto de Oliveiry, dyrektora wykonawczego Brazylijskiego Stowarzyszenia Fintechów, który przedstawił pełny przegląd innowacji wdrożonych przez Bank Centralny Brazylii w ciągu ostatnich dziesięciu lat, aż do testów Drexa. „Brak prywatności jest niewątpliwie głównym problemem do rozwiązania. Obecnie w projekcie pilotażowym Drexa, gdy jeden bank dokonuje transakcji do innego banku, wszystkie pozostałe instytucje w ramach platformy mają dostęp do informacji, co jest naturalnie w środowisku transakcyjnym kryptowalutowym. Ten aspekt musi zostać zmieniony, tak aby nie doszło do utraty wydajności i degradacji rozwiązania. Nie mamy jeszcze systemu blockchain zdolnego do działania jak na przykład Pix, który ma krótki czas reakcji, niskie zużycie energii i niewielkie opóźnienia” – powiedział Carlos Augusto de Oliveira.

Larissa Moreira, koordynatorka ds. kryptowalut i CBDC w Itaú Unibanco, która jest także liderem zespołu GT CBDC w Febraban (Brazylijska Federacja Banków), podtrzymała stanowisko Oliveiry, podkreślając, że prywatność jest obecnie największym wyzwaniem dla Drexa. „Prywatność jest obecnie wyzwaniem. Istnieje kilka rozwiązań, które testujemy, ale rodzą one również pytania, w jaki sposób dostosujemy cechy, przepisy i wymagania regulowanego, stabilnego i odpornego środowiska jakim jest obecnie rynek finansowy do technologii, która jest całkowicie antagonistyczna w swojej istocie, zdecentralizowana, w której każdy ma dostęp do wszystkiego” – stwierdziła Larissa Moreira.

Larissa Moreira uważa, że istnieją obiecujące możliwości rozwiązania tego problemu, ale dopiero okaże się, czy będą one w stanie zapewnić skalowalność. „Istnieją dwie główne autostrady obok siebie: jedna w sferze regulowanej, CBDC, banki centralne, ale mamy też gospodarkę tokenizowaną. Dziś w Brazylii są już ramy prawne dla kryptoaktywów, a także projekt Bacen mający na celu opracowanie infrastruktury prawnej regulującej emitentów i dystrybutorów aktywów wirtualnych . Nie ma drogi powrotnej – wyzwaniem jest połączenie tych dwóch światów i wchłonięcie korzyści płynących z technologii” – dodała.

Eksperci obecni na wydarzeniu podkreślali, że wyzwania będą ogromne, ale kiedy zostaną rozwiązane przewidują uwzględnienie wszystkich korzyści płynących z gospodarki tokenizowanej: korzyści z automatyzacji, uproszczenie i zmniejszenie biurokratyzacji procesów, zmniejszenie kosztów transakcyjnych, a w perspektywie długoterminowej włączenie cyfrowe oraz dostępu do produktów i usług finansowych dla nowych podmiotów.

Drex musi koniecznie obejmować uproszczenie procesów, zmniejszenie kosztów transakcji i włączenie społeczne. Musimy dążyć do tego, aby te innowacje faktycznie przynosiły bezpośrednie korzyści społeczeństwu, a nie tylko rozwiązywały problemy regulatora, więc myślę, że musimy stworzyć ten program wspólnie z organizacjami zaangażowanymi w ten proces” – podkreślił Dorival Dourado Jr.

 

źródło: inforchannel.com.br

 

Cyfrowa rzeczywistość w przyszłości w Brazylii w połączeniu z cyfrową walutą banku centralnego (CBDC).