Transgraniczny projekt CBDC – mBridge liczy 25 członków-obserwatorów, w tym MFW, Europejski Bank Centralny, Bank Światowy.

Aktualizacja projektu mBridge opublikowana na oficjalnej stronie BIS pokazała, że ​​23 banki centralne, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Bank Światowy obserwują transgraniczną inicjatywę CBDC. Jak dotąd 11 z 25 członków-obserwatorów wzięło udział w testach piaskownicy. Projekt mBridge został utworzony przez banki centralne Tajlandii, Hongkongu, Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz BIS Innovation Hub.

W skład grupy wchodzą uczestnicy ze wszystkich kontynentów. Obserwatorami mBridge z Europy są banki centralne Włoch, Francji, Węgier, Norwegii oraz Europejski Bank Centralny. Do grona obserwatorów z krajów z granicą przebiegającą przez europę i azję należą Bank Centralny Turcji, Narodowy Bank Gruzji i Narodowy Bank Kazachstanu. Stany Zjednoczone są reprezentowane przez New York Innovation Center, które jest częścią Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Pięć banków centralnych jest z Bliskiego Wschodu (Bahrajn, Egipt, Jordania, Izrael, Arabia Saudyjska). Z Azji są banki centralne Indonezji, Korei Południowej, Malezji, Nepalu i Filipin. Z Afryki są banki centralne Namibii i Republiki Południowej Afryki. W gronie obserwatorów jest również Bank Centralny Chile i Bank Rezerw Australii.

Celem projektu mBridge jest usprawnienie płatności transgranicznych poprzez skrócenie czasu i obniżenie kosztów transakcji. Do połowy przyszłego roku planowane jest uruchomienie projektu mBridge w wersji „Minimum Viable Product”.

 

źródło: bis.org