(USA) Rick Scott przedstawia projekt ustawy zakazującej transakcji z chińskim CBDC.

W tym tygodniu amerykański senator Rick Scott ze stanu Floryda przedstawił projekt ustawy zakazującej przedsiębiorstwom świadczącym usługi pieniężne (MSB) angażowania się w jakiekolwiek transakcje obejmujące cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) emitowaną przez Chiny.

„Obecnie licencjonowane federalnie MSB, które obejmują firmy takie jak dealerzy walutowi, kantory i poczta amerykańska nie angażują się w transakcje z udziałem cyfrowego juana (e-CNY), ale ta ustawa uniemożliwiłaby potencjalne próby oferowania przez MSB usług, które zwiększyłyby wykorzystanie CBDC komunistycznych Chin.”

„Cyfrowy juan (e-CNY) to po prostu kolejne narzędzie wykorzystywane przez Komunistyczną Partię Chin do szpiegowania swoich obywateli i wszystkich tych, którzy z e-CNY korzystają. Jest to oczywiste przejęcie władzy i próba zwiększenia kontroli komunistycznego państwa nad osobistymi finansami ludzi. Sekretarz Xi i jego zbiry nie powinni bawić się w Wielkiego Brata w stosunku do amerykańskich obywateli i tego, jak wydają swoje pieniądze. Dlatego walczę o to, by ten problem nigdy nie stał się czyjąś rzeczywistością” – powiedział Rick Scott.

Senatorowie Marsha Blackburn z Tennessee i Ted Cruz z Teksasu poparli projekt ustawy.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zamierza wykorzystać cyfrową walutę banku centralnego do szpiegowania prywatnych transakcji finansowych Amerykanów. Musimy wyeliminować podstępne próby uzyskania przez KPCh dostępu do danych finansowych Amerykanów, które zagrażają ich prywatności i podważają nasze bezpieczeństwo narodowe. Ta ustawa uniemożliwia KPCh monitorowanie amerykańskich transakcji i danych finansowych” – powiedział Ted Cruz.

Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – Blaine Luetkemeyer, który na początku lutego przedstawił podobny projekt będzie orędownikiem tej ustawy: „Komunistyczna Partia Chin wykorzystuje cyfrowego juana do śledzenia w czasie rzeczywistym każdej transakcji dokonanej w tej walucie. Jest to jeden z wielu sposobów, w jakie KPCh utrzymuje władzę nad Chińczykami. Musimy ustanowić wyraźne bariery uniemożliwiające Chinom monitorowanie transakcji i gromadzenia danych finansowych amerykańskich konsumentów i przedsiębiorstw. Ta ustawa jest niezbędnym krokiem w budowaniu tych barier” – powiedział Luetkemeyer.

Projekt ustawy został przesłany do Komisji Bankowości, Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich Senatu Stanów Zjednoczonych.

 

źródło: rickscott.senate.gov / floridadaily.com