VTB Bank zaprezentował prototyp przelewów transgranicznych B2B w cyfrowych rublach z Rosji na Białoruś.

Na forum Finopolis-2023 rosyjski VTB Bank zaprezentował prototyp transgranicznych przelewów B2B w cyfrowych rublach (CBDC). Z konta rosyjskiej firmy mającej konto w VTB banku przelane zostały cyfrowe ruble na konto w cyfrowych rublach osoby prawnej będącej rezydentem Białorusi. Transakcja została przeprowadzona za pośrednictwem platformy Banku Centralnego Rosji z wykorzystaniem aplikacji VTB Business Online.

„Pod koniec ubiegłego roku nasze grupy robocze w Rosji i na Białorusi połączyły siły, aby opracować schemat podłączenia mieszkańców zaprzyjaźnionych państw do platformy cyfrowego rubla. Otwieramy nowe możliwości dla płatności transgranicznych i jesteśmy o krok od stworzenie międzynarodowego zdecentralizowanego systemu rozliczeń w krajowych walutach cyfrowych, w którym nie będzie monopolistów. Również inne kraje testują obecnie rozwiązania dotyczące płatności w krajowych walutach cyfrowych z pominięciem starej infrastruktury. Udział w pilotażu cyfrowego rubla daje nam możliwość bycia jako jedni z pierwszych, dostrzegliśmy pełny potencjał technologii i przybliżyliśmy cyfrową przyszłość naszym klientom” – powiedział Vadim Kulik, prezes zarządu VTB Bank.

VTB stał się pierwszym rosyjskim bankiem, który pilotażowo przeprowadził transgraniczną operacje w cyfrowych rublach.

Cyfrowy rubel może zapewnić zamknięty system rozliczeń dla rosyjskich firm z kontrahentami zewnętrznymi. Ponadto w przyszłości nasi klienci będą mogli dokonywać płatności transgranicznych za pomocą inteligentnych kontraktów. Zapewni to przejrzystość rozliczeń, a także możliwość elastycznego zarządzania saldami na rachunkach cyfrowych” – mówi Vitaly Sergeichuk, szef działu korporacyjnego i inwestycyjnego VTB Bank.

VTB Bank niedawno ogłosił, że zamierza stworzyć międzynarodową platformę rozliczeniową z wykorzystaniem cyfrowych aktywów finansowych.

 

źródło: vedomosti.ru / reform.by

 

Rosyjski bank wprowadza funkcję wypłaty cyfrowych rubli (CBDC) z bankomatu.