Rosja planuje wykorzystać cyfrowe aktywa finansowe w płatnościach międzynarodowych jako waluta.

Proces finalizowania przepisów dotyczących stosowania DFA (cyfrowych aktywów finansowych) w płatnościach międzynarodowych przez Rosję może rozpocząć się już w grudniu tego roku. Poinformował o tym przewodniczącу Komitetu Dumy Państwowej do spraw Rynku Finansowego, Anatolij Aksakow.

„Pracujemy na przykład nad wykorzystaniem cyfrowych aktywów finansowych również do rozliczeń w handlu zagranicznym. Zasadniczo DFA są aktywami, a nie walutą, czymś podobnym do papierów wartościowych. Pojawiła się jednak propozycja, aby DFA były wykorzystywane do rozliczeń handlu zagranicznego jako waluta, czyli aktywa będą zabezpieczone np. zbożem lub złotem” – powiedział Anatolij Aksakow.

„Nasi partnerzy zagraniczni w trakcie negocjacji w zasadzie wyrażają zainteresowanie. Mogę powiedzieć, że jesteśmy już blisko sformalizowania takiego zapisu w przepisach prawnych. Zakładam, że w grudniu rozpoczniemy ten proces” – dodał Anatolij Aksakow.

Według Analytical Credit Rating Agency (ACRA) w trzecim kwartale dokonano ponad 80 nowych emisji DFA. Na początku listopada w Rosji pojawiły się pierwsze DFA na kamienie szlachetne, a także na złoto z wykupem w rublach lub kruszcu.

 

źródło: rbc.ru