Narodowy Bank Kazachstanu uruchomił pilotaż cyfrowego tenge (CBDC).

Narodowy Bank Kazachstanu uruchomił w trybie pilotażowym cyfrowe tenge (CBDC). Podczas odbywającego się dzisiaj „XI Kongresu Finansistów” zainicjowano pilotażowy projekt cyfrowego tenge oraz przeprowadzono pierwszą w Kazachstanie transakcję CBDC.

„Wprowadziliśmy cyfrowego tenge do obrotu detalicznego. W przyszłym roku liczymy na rozwój platformy na szeroką skalę wspólnie z naszymi partnerami – uczestnikami rynku finansowego” – powiedział Binur Zhalenov, Prezes Krajowej Korporacji Płatniczej Narodowego Banku Kazachstanu.

Binur Zhalenov podkreślił, że w przyszłym roku pojawi się coraz więcej innowacyjnych usług. Jednocześnie duży nacisk zostanie położony na płatności offline.

„Z niecierpliwością czekamy również na zwiększenie skali naszych spraw związanych z cyfryzacją płatności rządowych. Przewidujemy, że już w 2025 r. wszyscy uczestnicy rynku będą podłączeni do naszej platformy i zaczną używać cyfrowego tenge jako środka płatności transgranicznych” – powiedział Binur Zhalenov.

Narodowy Bank Kazachstanu, Krajowa Korporacja Płatnicza dzięki ścisłej koordynacji i współpracy z globalnymi systemami płatności Visa i Mastercard oraz kazachskimi bankami, wdrożyły podstawowe scenariusze – od emisji i dystrybucji po zakupy i przelewy przy użyciu cyfrowego tenge.

„Stworzyliśmy technologię, która łączy karty płatnicze z cyfrową platformą tenge. Dzięki temu można płacić cyfrowym tenge w dowolnym miejscu na świecie, gdziekolwiek jesteś, za pomocą Apple Pay, Samsung Pay i innych aplikacji” – zaznaczył Binur Zhalenov.

„Wprowadzenie przez Altyn Bank cyfrowej karty Visa powiązanej z cyfrowym tenge stanowi ważny etap w ewolucji pieniądza. Wraz z pojawieniem się nowych form pieniądza ważne jest dla nas i naszych partnerów zachowanie znanych scenariuszy płatności przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa i wygody dla użytkowników. Pojawienie się cyfrowego tenge stanie się jednym z kluczowych elementów krajowej infrastruktury płatniczej poprzez rozszerzenie dostępu do płatności bezgotówkowych i stworzenie możliwości rozwoju innowacyjnych produktów finansowych” – powiedziała Vera Platonova, wiceprezes i dyrektor regionalny Visa

Projekt testowania i wprowadzenia w Kazachstanie prowadzony jest przez Krajową Korporację Płatniczą Kazachstanu, która zapewnia płatności międzybankowe, przelewy, rozliczenia i działalność krajowego systemu płatniczego w Kazachstanie, a także tworzenie i rozwój wiedzy naukowo-badawczej, prototypowanie i wdrażanie projektów pilotażowych z zakresu technologii finansowych i płatniczych, w tym we współpracy z wiodącymi międzynarodowymi ośrodkami badawczymi.

Wprowadzenie cyfrowego tenge na pełną skalę planowane jest na koniec 2025 roku.

 

źródło: zakon.kz / forbes.kz