Rosja przetestuje cyfrowego rubla w niektórych wydatkach budżetowych w 2024 roku.

Ministerstwo Finansów i Bank Centralny Rosji przetestują cyfrowego rubla w niektórych wydatkach budżetowych w 2024 roku. Oświadczył o tym minister finansów Rosji, Anton Siluanow.

„Dosłownie w zeszłym tygodniu, w piątek, spotkaliśmy się z Elvirą Nabiulliną w sprawie wykorzystania cyfrowego rubla w procesie budżetowym. I ustaliliśmy, że od przyszłego roku przeprowadzimy pilotaż niektórych wydatków, w ramach których będziemy korzystać z cyfrowego rubla” – powiedział minister finansów Rosji, Anton Siluanow.

Anton Siluanow nie określił dokładnie, jakie rodzaje wydatków zostaną uwzględnione w pilotażu, ale jako przykład podał – świadczenia socjalne oraz określone dotacje przeznaczone na zakupy lub świadczenie niektórych usług. Anton Siluanow uważa, że ​​cyfrowy rubel poprawi efektywność i przejrzystość wydatków budżetowych, a także zmniejszy koszty i ryzyko. Stwierdził, że przede wszystkim cyfrowy rubel jest ważny w sektorach, w których konieczne jest zapewnienie ukierunkowanego wykorzystania środków budżetowych.

„Uzgodniliśmy, że zidentyfikujemy kilka takich rodzajów wydatków, dla których uruchomimy pilotaż w przyszłym roku. Skarb Państwa otrzymał odpowiednie instrukcje. Bank centralny Rosji pracuje nad tym zadaniem wspólnie ze Skarbem Państwa” – dodał Anton Siluanow.

 

źródło: tass.ru