Premier Indii wzywa obywateli do płatności bezgotówkowych.

Premier Indii, Narendra Modi wezwał w niedzielę obywateli, aby przy dokonywaniu transakcji w większym stopniu polegali na sposobach płatności cyfrowych i aplikacjach z ujednoliconym interfejsem płatniczym (UPI), starając się zrobić krok naprzód w kierunku cyfryzacji Indii.

W przemówieniu podczas swojej comiesięcznej audycji Mann Ki Baat – premier Narendra Modi poprosił obywateli Indii, aby przez co najmniej przez miesiąc dokonywali płatności wyłącznie w trybie cyfrowym – korzystając wyłącznie z płatności UPI (Unified Payments Interface – miedzybankowy system płatności natychmiastowych).

„Płatności UPI wzrosły w ostatnich miesiącach i apeluję, abyście dokonywali płatności UPI w nadchodzącym miesiącu i pisali do mnie o swoich doświadczeniach. […] Każdy powinien podjąć takie zobowiązanie, że przez miesiąc będzie korzystał wyłącznie z UPI w swoich transakcjach – nie będzie dokonywał płatności gotówkowych. Postęp cyfrowy w Indiach sprawił, że jest to możliwe i dostępne dla każdego” – powiedział premier Modi.

W Indiach trwa pilotaż CBDC – e-Rupee, w którym bierze udział ograniczona liczby użytkowników w wybranych miastach. Bank Rezerw Indii pracował nad integracją UPI z CBDC, aby płatności odbywały się za pomocą ujednoliconego kodu „QR UPI” i sprzedawcy nie musieli umieszczać kolejnego oddzielnego kodu QR płatności dla e-Rupee.

 

źródło: hindustantimes.com