Szwajcarski Bank Narodowy rozpoczął projekt pilotażowy wCBDC.

1 grudnia 2023 roku Szwajcarski Bank Narodowy wraz z sześcioma bankami komercyjnymi rozpoczął pilotażowy projekt hurtowej cyfrowej waluty banku centralnego (wCBDC) na regulowanej platformie SIX Digital Exchange (SDX) – w celu rozliczania rzeczywistych operacji związanych z obligacjami.

Program pilotażowy dotyczący hurtowej wersji CBDC (dla instytucji finansowych) franka szwajcarskiego ma potrwać od grudnia 2023 roku do czerwca 2024 roku. Uczestniczące w nim banki to Basler Kantonalbank, Banque Cantonale Vaudoise, UBS, Commerzbank, Hypothekarbank Lenzburg i Zürcher Kantonalbank. Zaangażowane banki będą przeprowadzać transakcje na platformie DLT jako pośrednicy dla emitentów i inwestorów. Tokenizowane obligacje zostaną rozliczone wCBDC na zasadzie dostawa za płatność (delivery versus payment – DVP).

Oprócz platformy SDX w projekcie pilotażowym wykorzystana zostanie infrastruktura SIC do tokenizacji pieniędzy banku centralnego oraz infrastruktura SIX SIS do integracji z tradycyjną infrastrukturą rozrachunku obligacji. Ponadto systemy testowe SIX Repo i SDX zostaną wykorzystane do zbadania handlu i rozliczania transakcji repo z wCBDC.

W listopadzie 2023 roku kanton Basel Stadt i kanton Zurych wyemitowały pierwsze obligację cyfrowe, które można rozliczyć za pomocą wCBDC. Cyfrową obligację – kanton Basel Stadt wyemitowano za pośrednictwem Basler Kantonalbank, natomiast kanton Basel Stadt – za pośrednictwem Zürcher Kantonalbank. Infrastruktura SDX – oparta na technologii rozproszonej księgi (DLT) umożliwia emisję i obrót tokenizowanymi papierami wartościowymi.

Rozpoczynający się program pilotażowy ma na celu przetestowanie różnych modeli rozliczania aktywów tokenizowanych.

 

źródło: fintechnews.ch