Wyrzucenie kryptowalut ze świata finansów nie jest najlepszym rozwiązaniem – mówi prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto.

Prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto powiedział we wtorek, że samo uniemożliwienie kryptowalutom stania się częścią systemu finansowego nie jest najlepszym rozwiązaniem dla organów regulacyjnych i nadzorczych na całym świecie.

„To, w czym Bank Centralny Brazylii różni się być może nieco od niektórych innych banków, to fakt, że rozumiemy, że wyrzucenie świata kryptowalut i stabelcoinów ze świata finansów może nie być najlepszym rozwiązaniem”, powiedział Roberto Campos Neto podczas wydarzenia zatytułowanego „Cyfryzacja gospodarki: program innowacji Banku Centralnego Brazylii”, zorganizowanego przez Casa Jota.

Według niego lepszym rozwiązaniem niż zakazanie istnienia tych aktywów jest próba zrozumienia, jak działa ten rynek i przybliżenie go światu finansów. „Nasza CBDC (cyfrowa waluta banku centralnego) jest na to sposobem, próbą połączenia wszystkiego w jedną całość” – powiedział Roberto Campos Neto.

Według Roberto Camposa Neto, jeżeli sektor o dużej zdolności nabywczej zostanie wykluczony, a nie zostanie uregulowany będzie to miało wpływ na segmenty, które są regulowane, ponieważ przepływy finansowe komunikują się. „Jest to rynek, który rozwinął się bardzo szybko i popełnił pewne grzechy, które my w świecie finansów już przezwyciężyliśmy” – powiedział Roberto Campos Neto.

Transakcje transgraniczne

Prezes Banku Centralnego Brazylii powiedział również, że usprawnienie technologiczne transakcji finansowych między krajami jest czymś, co jego instytucja chce wziąć pod uwagę w dyskusjach grupy G20. „Jest to temat, którym chcemy się zająć na szczycie G20.

1 grudnia 2023 roku grupie G20 zaczęła przewodzić Brazylia, pierwsze spotkanie finansowe z udziałem zarządów banków centralnych i sekretarzy ministerstw finansów – odbędzie się w grudniu w Brasilii. Spotkanie ministrów finansów zaplanowano na luty w São Paulo.

Roberto Campos Neto po raz kolejny stwierdził, że wraz z postępem technologicznym i cyfrowymi walutami banków centralnych – dyskusje na temat wspólnych walut „tracą na znaczeniu”, ponieważ transakcje walutowe będą dokonywane w czasie rzeczywistym i to po bardzo niskich kosztach.

 

źródło: epocanegocios.globo.com

*Artykuł nie ma na celu zachęcić do inwestycji w krypotowaluty.

 

Prezes Banku Centralnego Brazylii, Roberto Campos Neto – innowacyjny model DREXa powinien być inspiracją dla innych krajów rozwijających swoje CBDC.