Narodowy Bank Kazachstanu ogłosił pomyślny postęp pilotażowego projektu cyfrowego tenge.

Narodowy Bank Kazachstanu zauważa, że niezwykle ważnym czynnikiem projektu CBDC jest budowanie skutecznej komunikacji z uczestnikami rynku finansowego. Na świecie wdrażanych jest kilka projektów pilotażowych, w tym projekty Ludowego Banku Chin, Banku Centralnego Brazylii, Banku Centralnego Rosji, które pokazują, że optymalnym rozwiązaniem jest dwupoziomowa architektura CBDC, w której ważną rolę przypisuje się dostawcom usług płatniczych.

W projekcie uczestniczą międzynarodowe systemy płatnicze Visa i Mastercard, a także banki drugiego poziomu: Narodny Bank, Altyn Bank, Bank CenterCredit, Eurasian Bank. Kazachstan zamierza wydawać cyfrowe karty powiązane z cyfrowym portfelem w tenge umożliwiając obywatelom wydawanie, wypłacanie gotówki i przeprowadzanie transakcji w dowolnym miejscu na świecie. W tym celu zamierza zintegrować istniejące mechanizmy płatności (QR i terminale POS) z platformą cyfrowego tenge.

Uruchomiona została również usługa „cyfrowych bonów” dla środków wsparcia państwowego. We współpracy z Almaty Akimat przetestowano mechanizm cyfrowych bonów do opłaty posiłków przez uczniów. W tym przypadku wykorzystano kartę transportową Onaya, na której opiera się cyfrowy bon. Lokalny system pocztowy Kazpost JSC pełnił rolę pośrednika w przetwarzaniu transakcji w CBDC.

Cyfrowe bony będą mogły być w przyszłości wykorzystywane w innych płatnościach społecznościowych.

„Stołówka jest przykładem celowego wykorzystania pieniędzy społecznych. Jeśli pieniądze są przeznaczone na stołówkę, państwo musi mieć pewność, że pieniądze zostały wydane konkretnie na obiady. Karty można używać jak dowolnej formy pieniądza społecznościowego. Na przykład, aby kupić mundurek szkolny, produkty spożywcze” – powiedziała Asel Zhanasova, prezes zarządu Kazpost JSC.

W przyszłości Narodowy Bank Kazachstanu planuje przetestować transakcje offline za pomocą cyfrowego tenge. Planowane jest także wykorzystanie cyfrowego tenge w płatnościach międzynarodowych.

Zakończenie wdrożenia docelowej architektury cyfrowego tenge planowane jest do końca 2025 roku.

 

źródło: nationalbank.kz / caravan.kz