Pierwsze rozliczenia w CBDC pomiędzy Rosją a Chinami mogą nastąpić w 2024 roku.

W 2024 roku mogą nastąpić pierwsze rozliczenia międzynarodowe z wykorzystaniem cyfrowych walut banków centralnych (CBDC) pomiędzy Rosją a Chinami. Oświadczył o tym przewodniczącу Komitetu Dumy Państwowej do spraw Rynku Finansowego Rosji, Anatolij Aksakow.

„Przyznaję, że już w przyszłym roku [mogą nastąpić rozliczenia] . .. z Chinami. Tam jest cyfrowy juan, a my mamy cyfrowego rubla” – powiedział Anatolij Aksakow.

Według Aksakowa rozliczenia w CBDC zwiększą wolumen transakcji handlowych między firmami rosyjskimi i chińskimi.

Na początku listopada Bank Centralny Rosji ogłosił plany opracowania we współpracy z Bankiem Centralnym Zjednoczonych Emiratów Arabskich systemu szybkich płatności i rozliczeń w cyfrowych rublach dla obywateli i przedsiębiorstw. Olga Skorobogatowa, pierwszy zastępca prezesa Banku Centralnego Rosji, stwierdziła także, że Bank Centralny Rosji dąży do stworzenia nowego systemu płatności transgranicznych opartego na cyfrowym rublu.

Chiny oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie uczestniczą w transgranicznym moście walutowym CBDC – mBridge, w którym jak na razie nie ma Rosji, a który w następnym roku ma wejść w fazę „Minimum Viable Product”.

Transgraniczny projekt CBDC – mBridge liczy 25 członków-obserwatorów, w tym MFW, Europejski Bank Centralny, Bank Światowy.

Ostatnio podczas grudniowego forum VTB „Russia Calling!” – prezydent Rosji, Władimir Putin mówił o rozwoju międzynarodowych instrumentów płatniczych – o tym, że blockchain i CBDC podważą monopol zachodnich banków i systemu SWIFT – dziś jego miejsce z powodzeniem może zając system rozliczeń w walutach narodowych CBDC.

„Oczywiście jest tu jeszcze wiele do zrobienia. Zachodni system finansowy jest wyraźnie przestarzały pod względem technologicznym. Tak długo spoczywał na laurach, tak bardzo przyzwyczaił się do monopolu i wyłączności, do braku prawdziwych alternatyw, do nawyku niezmieniania niczego, że stał się archaiczny, a przynajmniej staje się archaiczny. Płatności międzynarodowe coraz częściej wykorzystują znacznie bardziej zaawansowane rozwiązania, w tym te oparte na blockchainie i walutach cyfrowych banków centralnych” – powiedział prezydent Rosji, Władimir Putin.

źródło: tass.ru / d-russia.ru