Volodymyr Mudryi: Cyfrowa hrywna może stać się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z korupcją / Ukraiński sektor bankowy w 2023 roku.

Cyfrowa hrywna, której pilotaż Narodowy Bank Ukrainy planuje w 2024 roku, może stać się jednym z najskuteczniejszych narzędzi w walce z korupcją, mówi Volodymyr Mudryi, prezes zarządu Niezależnego Związku Banków Ukrainy (NABU) i prezes zarządu OTP Banku.

„Cyfrowa hrywna… jest jednym z najskuteczniejszych mechanizmów walki z korupcją w sferze zamówień publicznych. A teraz Narodowy Bank Ukrainy mówi, że nie znaleźliśmy jeszcze uzasadnienia biznesowego, dlaczego potrzebujemy tej cyfrowej hrywny… ale wierzę, że w walce z korupcją cyfrowa hrywna jest dokładnie tym, czego potrzebujemy” – powiedział Volodymyr Mudryi na konferencji UAFIN.TECH w Kijowie.

W listopadzie 2022 r. Narodowy Bank Ukrainy przedstawił bankom, niebankowym instytucjom finansowym i rynkowi aktywów wirtualnych pod dyskusję projekt koncepcji cyfrowej waluty banku centralnego – e-Hrywny.

Wśród opcji wykorzystania e-Hrywny znalazły się detaliczne płatności bezgotówkowe z możliwą funkcją zaprogramowania pieniądza, w tym do ukierunkowanych płatności socjalnych oraz do zaprogramowania w różnych innych scenariuszach płatności za pomocą inteligentnych kontraktów. Zmniejszyłoby to w ten sposób wydatki rządowe na administrację i kontrolę nad ukierunkowanym wykorzystaniem funduszy. Jedną z opcji było również wykorzystanie e-Hrywny w płatnościach transgranicznych, aby transakcje były szybsze i tańsze.

Początkowy plan Narodowego Banku Ukrainy zakłada rozpoczęcie fazy pilotażowej w 2024 roku. W lutym ukraiński minister cyfryzacji, Mychajło Fiodorow po udanych styczniowych testach z Stellar – chciał, aby przyspieszyć ten plan i rozpocząć program pilotażowy w 2023 roku.

Ukraiński sektor bankowy w 2023 roku.

Ukraiński sektor bankowy pomimo wojny radził sobie bardzo dobrze w 2023 roku. W okresie styczeń-październik 2023 r. ukraińskie banki zarobiły prawie 123 miliardy hrywien. To prawie 100 miliardów hrywien więcej niż w całym 2022 roku.

 

źródło: interfax.com.ua