Bank Hiszpanii wybiera Adhara, Cecabank i Abanca do programu eksperymentalnego wCBDC.

Bank Hiszpanii wybrał Cecabank, Abanca i Adhara Blockchain do programu eksperymentalnego, w którym symulowane wCBDC będzie wykorzystywane do rozliczania transakcji płatniczych i papierów wartościowych.

Ta inicjatywa ma pozwolić przeanalizować Bankowi Hiszpanii, w jakim stopniu zastosowanie wCBDC może zwiększyć wydajność, szybkość i bezpieczeństwo infrastruktury finansowej. Pozwoli to zobaczyć rzeczywiste możliwości wykorzystania hurtowej wersji cyfrowego euro w transakcjach międzybankowych.

Bank Hiszpanii otrzymał łącznie 24 propozycji współpracy, które po odpowiedniej ocenie doprowadziły do ​​wyboru trzech wyłonionych firm.

Bank Hiszpanii zdecydował się na współpracę z Adhara Blockchain w celu symulacji przetwarzania i rozliczania płatności międzybankowych zarówno w jednym hurtowym CBDC, jak i poprzez wymianę kilku hurtowych CBDC emitowanych przez różne banki centralne.

Celem eksperymentu konsorcjum Cecabank i Abanca jest przetestowanie integracji wCBDC z rozliczaniem aktywów finansowych (w szczególności symulowanych obligacji tokenizowanych), a także dostarczenie praktycznych dowodów na zróżnicowane korzyści i wady wprowadzenia wCBDC w odniesieniu do tradycyjnych procesów, procedur i infrastruktury. Eksperymenty będą prowadzone przez najbliższe sześć miesięcy.