Donald Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany na prezydenta USA, nie pozwoli Rezerwie Federalnej na emisję CBDC.

Były prezydent USA – Donald Trump, który wcześniej prezentował stanowisko bardziej przychylne CBDC, powiedział swoim w przemówieniu w New Hampshire, że nie zgodzi się na wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego, jeśli zostanie wybrany.

„Jako prezydent nigdy nie pozwolę na emisję cyfrowej waluty banku centralnego. Taka waluta dałaby rządowi federalnemu absolutną kontrolę nad pieniędzmi. Byłoby to niebezpieczne zagrożenie dla wolności…” – powiedział Donald Trump.

Słowa Trumpa padają w momencie, gdy Rezerwa Federalna bada możliwość emisji CBDC. Fed nie podjął jeszcze żadnej decyzji w sprawie CBDC, ale wielokrotnie powtarzała, że bez zgody Kongresu USA nie wyemituje detalicznej wersji CBDC.

Tom Emmer, który jest autorem ustawy „Anti-Surveillance State Act”, która zabraniałyby Rezerwie Federalnej emitowania cyfrowej waluty banku centralnego w USA – uważa, że powrót Trumpa do Białego Domu może doprowadzić do podejścia bardziej przyjaznego kryptowalutom. Kongresmen stwierdził: „Jeśli druga administracja Trumpa będzie miała miejsce, będzie on wiele bardziej przyjazny dla branży kryptowalutowej.

Podczas swojej prezydentury Trump wyraził swoją dezaprobatę dla Bitcoina i innych kryptowalut. W tweecie opublikowanym na Twitterze (obecnie platforma X) w lipcu 2019 r. stwierdził: „Nie jestem fanem bitcoina i innych kryptowalut, które nie są pieniędzmi, a których wartość jest bardzo zmienna i opiera się na powietrzu. Nieuregulowane aktywa kryptograficzne mogą ułatwiać zachowania niezgodne z prawem, w tym handel narkotykami i inną nielegalną działalność.

Ostatnio Larry Fink, dyrektor generalny BlackRock również drastycznie zmienił swój pogląd na temat Bitcoina, w wywiadzie z Fox Business stwierdził „Jeśli mieszkasz w kraju, w którym obawiasz się przyszłości, rządu lub martwisz się dewaluacją waluty z powodu nadmiernych deficytów, Bitcoin stanowi potencjalny długoterminowy magazyn wartości.” Obecne stanowisko Finka to zwrot w porównaniu z rokiem 2017, kiedy uważał Bitcoin za „indeks prania brudnych pieniędzy”. Uważa, że ​​niedawny rozwój funduszy Bitcoin ETF jest krokiem w kierunku legitymizacji kryptowaluty i zapewnienia inwestorom większego bezpieczeństwa.

 

*Artykuł nie ma na celu zachęcić do inwestycji w krypotowaluty.