„Państwo nie jest rozwiązaniem, jest samym problemem” – Javier Milei w Davos.

Javier Milei w zdecydowany sposób przemawiał do przywódców politycznych i biznesmenów z całego świata na Forum Ekonomicznym w Davos. W swoim przemówieniu prezydent Argentyny stanowczo bronił kapitalizmu opartego na wolnej przedsiębiorczości i przestrzegł, że Zachód „jest w niebezpieczeństwie” w związku z postępem socjalizmu – podkreślił, że „socjalizm to zubożający model, który zawiódł”. Prezydent Argentyny stwierdził, że „państwo nie jest rozwiązaniem, jest samym problemem.

I już na samym początku ostrzegł: „Dzisiaj jestem tu, żeby powiedzieć Wam, że Zachód jest w niebezpieczeństwie, bo tych, którzy mają bronić wartości, wciąga wizja świata, która nieubłaganie prowadzi do socjalizmu i w konsekwencji do ubóstwa”.

Milei stwierdził, że ​​zamożne kraje Zachodu nie powinny popadać w samozadowolenie. Przypadek Argentyny jest empirycznym dowodem na to, że nie ma znaczenia, jak bogaty jesteś, ile posiadasz zasobów naturalnych, nie ma znaczenia, jak wyszkolona jest ludność, ani jak jest ona wykształcona, ani też ile sztabek złota posiada Bank Centralny. Jeśli „przyjmą środki, które utrudniają swobodne funkcjonowanie rynków, wolną konkurencję, systemy wolnych cen, jeśli utrudniany jest handel, jeśli atakowana jest własność prywatna, jedynym możliwym rezultatem jest bieda .”

Posunął się nawet tak daleko, że zaatakowała system podatkowy. Sprawiedliwość społeczna jest nie tylko niesprawiedliwa, ale także nie przyczynia się do ogólnego dobrobytu. Wręcz przeciwnie, jest to idea wewnętrznie niesprawiedliwa, ponieważ jest brutalna. Jest niesprawiedliwa, ponieważ państwo finansowane jest z podatków i podatki są pobierane przymusowo. Zapytał zgromadzonych: „Czy płacicie podatki dobrowolnie? Dodał, że ​​państwo jest finansowane poprzez przymus i że im większe obciążenie podatkowe, tym większy przymus.

„Niezależnie od tego, czy otwarcie deklarują się jako komuniści, faszyści, naziści, socjaliści, socjaldemokraci, narodowi socjaliści, chrześcijańscy demokraci, postępowcy, populiści czy globaliści. W zasadzie nie ma różnic, wszyscy uważają, że państwo musi kierować wszystkimi aspektami życia jednostek” – Javier Milei, prezydent Argentyny w Davos.

Niektórzy bitcoinowcy kojarzyli jego słowa z wieloma rzeczami, za którymi opowiada się społeczność Bitcoin, zwłaszcza z faktem, że wynalazek Satoshi Nakamoto reprezentuje wolność, ponieważ daje alternatywę oddzielenia pieniędzy od państwa.

„Jesteście bohaterami. Nie dajcie się zastraszyć kaście politycznej ani pasożytom, którzy żyją z państwa” – powiedziała Javier Milei w Davos.

CEO Coinbase –  Brian Armstrong pochwalił przemówienie Miley wspierające branżę kryptowalut. Szef Coinbase stwierdził: „Dlatego kryptowaluty muszą wygrać – zapewnią wolność gospodarczą na całym świecie.”

 

źródło: elmundo.es

 

*Artykuł nie ma na celu zachęcić do inwestycji w krypotowaluty.

 

Nowy prezydent Argentyny – Javier Milei może utorować drogę do większej akceptacji i integracji kryptowalut w gospodarce.