Na Białorusi rozpoczęto prace nad platformą dla CBDC.

Centrum Technologii Bankowych na Białorusi rozpoczęło prace nad platformą dla cyfrowego rubla białoruskiego. Obecnie prowadzi rekrutację nowych pracowników do realizacji tego projektu. Platforma będzie działać na blockchainie Hyperledger Fabric. Najpierw programiści opracują rdzeń platformy, a następnie zajmą się rozwojem usług finansowych.

Wiceprezes Narodowego Banku Białorusi, Dmitry Kalechits zapowiedział, że projekt stanie się jednym z kluczowych dla rozwoju sektora płatniczego Białorusi. Wprowadzenie CBDC przez Bank Centralny Białorusi stało się istotne w świetle rosnącej popularności kryptowalut i chęci białoruskich władz do obejścia zachodnich sankcji.

Hyperledger Fabric to projekt o otwartym kodzie źródłowym, prowadzony przez Linux Foundation z pomocą m.in. IBM, Intel i SAP Ariba. Ten blockchainie wykorzystuje również Nigeria oraz inne kraje wprowadzające CBDC m.in. Filipiny, Iran.

Środowisko brazylijskiej cyfrowej waluty jest rozwijane w ramach inicjatywy open source o nazwie Hyperledger Besu, również stworzonej przez wyżej wymienione konsorcjum. BIS i banki centralne Francji, Singapuru i Szwajcarii również testowały transgraniczne wCBDC na blockchainie Hyperledger Besu. Multibankowa transgraniczna sieć walut cyfrowych „mBridge” również została zbudowana na Hyperledger Besu. Testy prototypu CBDC prowadzone przez Bank Centralny Norwegii odbywały się również głownie na platformie Hyperledger Besu.

 

źródło: rbc.ru